Vlado Krauthaker je sa svojim Vinogradarstvom i podrumarstvom Krauthaker odavno čuven, poznat i cijenjen diljem Lijepe naše, ali i u svjetskim okvirima jer je čak dvadesetak zemalja destinacija za izvoz vrlo kvalitetnih vinskih delicija.
Krauthaker d.o.o. vuče bogatu vinogradarsku i vinarsku tradiciju kutjevačkog kraja još od 1992. kada Vlado Krauthaker, ing. agronomije, enolog osniva obrt Vinogradarstvo i podrumarstvo Krauthaker koji je tada imao u vlasništvu 1 hektar nasada vinove loze, a danas obrt prerastao u dobro znano trgovačko društvo Krauthaker d.o.o. koje je vlasnik 45 ha, te prerađuje grožđe s još 65 hektara kroz ugovorenu kooperaciju s privatnim proizvođačima.
Krauthaker d.o.o. ima enologa Martinu Krauthaker – Grgić, koja je kći našeg velikog vinara i koja je krenula očevim vinogradarskim stopama: “Posebnu pozornost posvećujemo udomaćenoj sorti graševini. Kao važnu odrednicu vlastite proizvodnje ističemo uzgoj vinove loze po eko principima te kontinuitet kvalitete. Kvalitetu i uspješnost naših vina najviše opisuju mnogobrojna odličja dobivena na svjetski priznatim natjecanjima i ocjenjivanjima vina” – kaže gospođa Krauthaker – Grgić. Martina se udala za Ivana Grgića koji se također uključio u obiteljski posao pa je perspektiva i održivost tvrtke i proizvodnja kvalitetnih vina zajamčena i za dalju budućnost i ljubitelji Krauthaker vina ne trebaju strahovati za razvoj i distribuciju.
Ivan nas je dočekao pred vratima podruma koji krije fantastične vinske kapljice te nam dao uvid u sadržaj podruma koji je definitivno mamac za sve dobre poznavatelje kvalitetnih sorti vina:
“U našem podrumu njeguju se i dozrijevaju vina svih berbi – od redovnih berbi do kasne, te izborne berbe prosušenih bobica. Zahvaljujući očuvanoj prirodi, pogodnoj klimi i podneblju, a nadasve kvalitetnoj zemlji na kojoj uz autohtonu graševine uzgajamo još 37 sorti grožđa, a iz našeg podruma izlazi ukupno 28 različitih etiketa vina. Čarolija boja, okusa i mirisa utkana je u našu cjelokupnu vinsku ponudu. Eksperimenti i naša želja da u vinograde i podrum vratimo stare tehnike proizvodnje koje su se koristile prije više od 100 godina sigurno su ono što nas izdvaja i čini boljim u velikoj konkurenciji brojnih proizvođača vina. Potvrda je to i daljnji poticaj našoj praksi uzgoja grožđa po ekološkim principima. U skladu s time, poslove obrade zemlje na jednom dijelu naših nasada, obavljamo kako se to nekada radilo – s konjima” – kaže uzorni domaćin Ivan.
Kvalitetu njihovih vina potvrđuju medalje i priznanja struke na mnogobrojnim ocjenjivanjima vina. Uz nagrade za Graševinu, s ponosom ističu Chardonnay berbe 2000. s položaja Mitrovac koji je dobitnik zlatne medalje na natjecanju Chardonnay du Monde 2002. godine. Isto tako i zlatnu medalju za Chardonnay Rosenberg 2004, te srebra za Sauvignon 2005 i Graševinu 2006 na Challenge International du Vin 2007. godine. Vino Sauvignon 2005 bilo je izabrano kao jedino vino iz Hrvatske koje je točeno u prvoj klasi na letovima aviokompanije Lufthansa. U organizaciji revije Svijet u čaši Vlado Krauthaker izabran je 2002. i 2006. godine za najboljeg vinara Hrvatske. Vlado Krauthaker proglašen je i Vinskim vitezom 2009. godine.
Vinogradi Krauthaker nalaze se na 45,3° paraleli na onoj istoj na kojoj se idući prema zapadu nalaze neka od najpoznatijih vinogradarskih i vinskih područja: Istra, Piemont, Val du Rhone, Bordeaux i Oregon.
“Vinogradi u kojima beremo grožđe smješteni su u Vinogorju Kutjevo, na osunčanim južnim padinama Krndije i Papuka, na nadmorskoj visini između 200 i 300 metara. Uz godišnje padaline koje se kreću od 500 do 800 mm kiše po četvornom metru – klima, podneblje i vremenski uvjeti pružaju izvrsne uvjete za ekološki uzgoj vinove loze. Veliki šumski sklopovi Krndije i Papuka štite vinorodne položaje smještene u Kutjevu, Mitrovcu, Venju, Hrnjevcu, Vetovu, Podgorju od ponekada i tijekom ljeta oštrih sjevernih vjetrova” – dodaje Ivan.
“Naši vinogradi smješteni su na nekoliko lokacija. S vremenom smo uvidjeli kako je svaka od tih lokacija, iako neznatno udaljena od drugih, specifična i daje grožđe od kojega nastaje vino s posebnim obilježjima. Tako smo počeli konkretne mikrolokacije i pripadajuće toponime dodavati i na etikete vina. Rezultat takvoga pristupa je npr. vrhunska graševina s mikrolokacije Mitrovac ili Pomale. Iako se radi o istoj sorti, vina koja nastaju iz grožđa sa svake od mikrolokacija razlikuju se bouquetom, aromama, tj. terroirom i drugim obilježjima koja prate vina” – objašnjava dalje Ivan Grgić.
Pjeskovito tlo na većim visinama, siromašno humusom, nastalo na sedimentnim stijenama tijekom vegetacije u srpnju, kolovozu i rujnu grožđu pruža idealnu toplu podlogu. Tlo je često kamenito i ilovičasto što s ispodprosječnom količinom oborina zahtjeva kako iskustvo tako i veliko znanje. Tlo se isključivo gnoji stajskim gnojem, a gustoća nasada je 4.000 pa do 10.000 trsova po hektaru . Specifičnosti kasnih berbi ogledaju se u tome što se u grožđu ostavljenom na trsovima razvijaju dodatni šećeri, arome i mirisi. U kasnim berbama grožđe se bere kada je potpuno zrelo, a mošt sadrži najmanje 94° Oechsla. Priča s izbornim berbama te izbornim berbama prosušenih bobica još je posebnija. Grožđe u izbornim berbama brižno je birano, a mošt sadrži najmanje 105° Oechsla. Mošt grožđa u izbornim berbama bobica nastaje tiskanjem prezrelih i plemenitom plijesni napadnutih bobica, dok mošt sadrži najmanje 127° Oechsla. Izborna berba prosušenih bobica, kao što ime i kaže, berba je u kojoj su posebno birane bobice prosušene te čiji mošt sadrži najmanje 154° Oechsla.
Uz budne oči te istančana osjetila i znanja vrhunskih enologa, mošt fermentira , ovisno o sorti, u inox ili hrastovim bačvama. Fermentacija crnih sorti obavlja se na klasičan način u badnjevima uz dnevna potapanja komine. Sva crna vina i dio bijelih vina, dozrijeva u barrique bačvicama izrađenim od domaćeg slavonskog hrasta kitnjaka.
Vina Krauthaker cijenjena su na području cijele Hrvatske, a inzistiranje na vrhunskoj kvaliteti dovelo je i do sve značajnijeg izvoza vina iz Vladine radionice koja su na svoje vinske karte uvrstili i neki od poznatih svjetskih restorana. Četvrtina proizvodnje za sada se izvozi u 19 zemalja: SAD, Englesku, Njemačku, Švedsku, Češku, Švicarsku, Rusiju, Srbiju, BiH, Crnu Goru, Australiju, Sloveniju, Austriju, Francusku, Belgiju, Luksemburg, Nizozemsku, Brazil i Poljsku.
OSNOVNI PODACI:
VINOGORJE: Kutjevo, Hrvatska
POVRŠINE VINOGRADA: 45 ha vlastitih površina, 65 ha u kooperaciji
BERBA: isključivo ručna
NADMORSKA VISINA: 200 – 300 m
TLO: distrično smeđe, tipično, lesivirano, humozno i ranker
PODLOGE: Kober 5BB, SO4, 3309, 41 A
GNOJIDBA: Stajski gnoj
GUSTOĆA NASADA: 4.000 – 10.000 trsova/ha
PROSJEČNA STAROST VINOGRADA: cca 20 godina
ZASTUPLJENOST KULTIVARA: BIJELI 87%; Graševina 66%, Chardonnay 8%, Sauvignon 6%, Pinot sivi 9%, Zelenac 2%, ostale 9 %
CRVENI 13%: Cabernet Sauvignon 3%, Syrah 3%, Merlot 4%, Pinot crni 3%, ostale 1%
Podrum vinskog viteza Vlade Krauthakera otovren je za sve posjetitelje i ljubitelje vrhunske vinske kapljice kroz kušaonicu vina za grupe posjetitelja. Kroz degustaciju 5, 6 ili 7 vina posjetitelje vodi školovani sommelier. Degustacije su moguće na engleskom i njemačkom jeziku, a uz degustaciju vina gosti mogu saznati najvažnije etape i detalje proizvodnje vina te saznati sve o sortnim specifičnostima, klimi Krndije i starim tehnikama proizvodnje vina koje u ovom podrumu ukrašenim zanimljivim detaljima i ukrasima prakticiraju u svojim vinogradima.
Za dodatne upite i kontakt posjetite stranicu na linku: https://www.krauthaker.hr/
Foto FB Vinarija Krauthaker, arhiva Grada Kutjeva
Više priča
DVD Vetovo organizira radionice za djecu
Mali princ osigurao sredstva za provedbu projekta KOMUNIKACIJA JE IN
Odobrena tri projekta prekogranične suradnje ukupne vrijednosti 80 tisuća eura