Seoska imanja, tradicionalna hrana, stari vinski podrumi, zanimljive priče i još zanimljiviji ljudi, brda s kojih puca prekrasan pogled – sve to samo je dio dvodnevnog izleta ekipe s punkufera u Zlatnu Slavoniju.
S ranim jutrom zaputile su se dvije znatiželjne dame prema Požeško-slavonskoj županiji kako bi iskusile ljeto na kopnu. U dva dana odlučile su proći cijelu županiju. Popis onoga što su željele posjetiti i vidjeti bio je poprilično dug, a između ostalog neizostavna postaja je bilo i naše Kutjevo. Kako su nas vidjele kroz svoje oči pročitajte u nastavku, a kompletan članak pronađite na poveznici punkufer.dnevnik.hr.
S razlogom na sam spomen Kutjeva odmah pomislimo na vino, a dio je to puta koji nikako nismo željele propustiti. Ovaj je vinorodni kraj poznat prvenstveno po graševini. Vinogorje Kutjevo ubraja se među najkvalitetnija hrvatska vinogorja, a to pokazuju mnoga zlata kojima je nagrađivana prvenstveno graševina. Čini se da ima nešto u toj 45. paraleli na kojoj se vinogorje nalazi. Ista je to paralela na kojoj se nešto zapadnije prostiru svjetski poznata vinogradarska područja kao što su Piemont, Val du Rhone, Bordeaux i Oregon.
Obilazak vinarije Kutjevo nije mogao proći bez odlaska u vinski podrum iz 1232. godine. Baš onaj u kojem su, kako tri stoljeća stara legenda kaže, carica Marija Terezija i barun Trenk proveli cijeli tjedan. O tome svjedoči i udubljenje kamenoga stola koje je nastalo u žaru ljubavi. Ljubazni domaćini pokazali su nam i svoju najveću bačvu koja je još u funkciji, a u nju stane oko 53 tisuće litara vina. Nakon obilaska same vinarije uputili su nas prema vidikovcu Vile Vinkomir. Samo nekoliko minuta vožnje dijelilo nas je od mjesta s kojeg se prostire prekrasan pogled na kutjevačke vinograde.
Kako smo kušali graševinu najstarijeg podruma ovoga kraja, šteta bi bilo ne obići i najmlađu vinariju o kojoj se daleko priča. Osim što je krasi svjetski dizajn čiji pogled očarava, vinarija Galić posjeduje i najsuvremeniju tehnologiju u proizvodnji vina. I tu nije kraj jer, kako vlasnik Josip kaže, vino uvijek ima svoje skrivene strane, mistične točke te cijeli mikrokozmos ukusa. A to se može reći i za njegovu vinariju u kojoj sa svakim posjetom otkrijete nešto novo i neočekivano.
Prvi dan izleta završile smo uz riječne specijalitete na prekrasnom obiteljskom imanju Schön blick. Prvi smo put isprobale riblji paprikaš i ostale pozitivno iznenađene. Za glavno jelo naručile smo šarana, smuđa i soma uz krumpir s blitvom. Slavonski su to specijaliteti na koje ćemo sigurno ponovno doći. Sva sreća da je kućica na jezeru bila odmah iza restorana jer smo u tom trenu bile spremne za krevet.
Foto punkufer.dnevnik.hr
Više priča
DVD Vetovo organizira radionice za djecu
Mali princ osigurao sredstva za provedbu projekta KOMUNIKACIJA JE IN
Odobrena tri projekta prekogranične suradnje ukupne vrijednosti 80 tisuća eura