25. travnja 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

HPD Vidim sudjelovao na Srimušijadi u Velikoj

Naši su planinari sudjelovali na Srimušijadi u Velikoj gdje je domaćin ponudio dvije staze za obilazak, a Vidimovci su odabrali dužu rutu:  Planinarski dom Lapjak – Kaniška glava – Češljakovački vis – Duboka koja je bila duga 15 km. Staza nije zahtjevna, a putem su šetači zatekli i lijep snježni pokrivač iz kojega je stidljivo provirio list Madvjeđeg luka ili sremuša. Jedna je ekipa bila na Požeškoj gori, a druga na otoku Pelješcu u Orebiću i obišli vrh Sv.Ilija.

Medvjeđi luk (divlji luk, srijemuž, sremuš, crijemuž, lat. Allium ursinum) je vrsta samonikle jestive biljke roda Allium. Biljka je srodna s lukom i češnjakom. Hrvatski narodni nazivi su i crijemušsrijemušdivlji lukšumski luk. Medvjeđi luk neiskusni berači često ne razlikuju od otrovnih biljaka kao što su mrazovac, đurđica i čemerika. No, za razliku od njega nijedna od ovih biljaka nema miris na luk. Ne preporuča se brati i konzumirati neiskusnim beračima jer konzumacija ponekih sličnih vrsta kao što je mrazovac može dovesti do smrti. Opasnost predstavlja i moguća zaraza lisičjom trakavicom.

Raste uglavnom u šumama diljem Europe i u pojedinim dijelovima Azije ,kao i u Sjevernoj Africi. U Hrvatskoj raste i u nizinama i u planinskom području. U Dalmaciji, primorju, te obalnom području Istre i na otocima ga nema. Svi su dijelovi biljke jestivi – lukovice, listovi, pupoljci, peteljke cvjetova, cvijet i nezreli, zeleni plodovi. Za jelo se listovi beru do cvatnje, uz napomenu da su najukusniji oni posve mladi, prije izbijanja cvjetne stapke. Prema arheološkim nalazima, biljka se koristi već oko 5000 godina.

 

Požeška gora

 

 

Orebić vrh Sv. IlIJa

 

Foto HPD Vidim