28. travnja 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

Velika šteta nakon vremenske nepogode: Obišli smo pogođena područja

Mirko Soldo

Nakon vremenske nepogode koja je 25. lipnja zadesila područje Požeško-slavonske županije, tako i dio kutjevačkog kraja, nastale su velike štete. Zbog leda i olujnog nevremena koje je trajalo gotovo 30 minuta brojni su ljudi zadobili velika oštećenja na stambenim objektima, automobilima i drugim vozilima, poljoprivrednim nasadima i različitim drugim objektima koji su bili izloženi istoj.

Udruga Veteri castra nada se pomoći s lokalne, županijske i državne razine razine

Obišli smo pogođena područja i ispitali neke od subjekata o nastaloj šteti. Vetovo je naselje koje je pretrpjelo ogromne posljedice sa gotovo stopostotnom štetom pa smo pitali predsjednika Udruge voćara, vinogradara i vinara “Veteri castra” iz Vetova, Damira Špoljarića, da nam kaže nekoliko riječi o tome ispred Udruge:

“Oluja i led uništavali su sve pred sobom i na taj način oštetili sve ratarske usjeve, trajne nasade, vinograde i voćnjake te dio pokretne i nepokretne imovine. Najstariji stanovnici mjesta Vetova ne pamte olujno nevrijeme u tolikim razmjerima i led u veličini kokošjeg jajeta. Nanesena je ogromna materijalna šteta koju će stanovnici jako teško nadoknaditi. Dovedena je u pitanje egzistencija OPG-ova i općenito cijelog stanovništva koje se bavi poljoprivrednom proizvodnjom. Oštećenja se kreću u prosjeku od 85% do 100%, s tim da je stopostotna šteta zastupljena u preko 90% usjeva i nasada, a manje štete su, po slobodnoj procijeni, u tragovima. U ovome se trenutku svi nalazimo u izuzetno teškoj situaciji i očekujemo pomoć od svih izvora, kako iz Grada Kutjeva tako i s nacionalne razine.”

Vinarija Soldo: Ova nepogoda uvjetovala je probleme i za sljedeću godinu

Razočarani su i vlasnici Vinarije Soldo koji se boje da će i iduće godine biti u velikom zaostatku.

“Sve je osigurano, vidjet ćemo kakva je procjena na terenu, ali šteta je stopostotna. Ovo je šteta i za sljedeću godinu. Imamo lucanj koji je oštećen i kad ga bude trebalo savinuti on će puknuti. To nam je, recimo, 50% štete i za iduću godinu. Izgubili smo sirovinu za daljnju proizvodnju vina i šteta je što su ukinuli protugradnu obranu. Kada se pucalo s lansirnih rampi razbijali su se oblaci i padao je sitan led, a ne ovoliki koliki je padao u petak. Ne bi bilo ovolike štete, zasigurno. Stradala nam je i fasada”, komentira Gojko Soldo.

Sljedeće dvije fotografije uslikane su u petak nakon nevremena:

Također, obitelj Soldo uputila nas je i na stadion NK Graševine koji je ostao bez krova, a kažu da su stradale brojne kuće.

Kutjevo d.d. bilježi velike štete na nasadima, ali i na voznom parku

Kutjevo d.d. subjekt je s najvećim površinama nasada na ovim područjima i također nije prošao bez štete. Ispred Kutjeva d.d. javio nam se član uprave, Dino Galić:

“Kod nas je slična situacija kao i kod drugih, štete su velike. Na području Ovčara imamo velike štete na nasadima, oko 1100 hektara štete od 50-100%, ovisno o tablama. Što se tiče vinograda, Vetovo i Hrnjevac zadobili su veliku štetu, preko 50%, a s tih nasada nastaju naša premium i vrhunska vina. Trenutno su naši agronomi i inženjeri na terenu, nakon njihovih procjena znat ćemo sve točno. Također, prema našim procjenama, bilježimo oko 150 hektara štete na kooperantskim bazama, a oštetio se i dio voznog parka, stradalo nam je preko 10 automobila. Kontaktirali su nas gradonačelnik Josip Budimir, županica Jozić i ostali službenici – komunikacija je vrlo dobra, stalno smo u kontaktu i uskoro ćemo imati sastanak kad saberemo svu štetu. Svakako očekujemo pomoć, osobito onu s državne razine.”

Kutjevački vinari zbrajaju štete

Predstavnik Kutjevačkih vinara, Krunoslav Sontaki, potvrdio je da su najveće štete pretrpjeli položaji Vetovo, Podgorje, Hrnjevac i Venje: “Štete iznose od 10-100%, s tim da je Vetovo položaj s najvećom pretrpljenom štetom. Ovo je općenita i gruba procjena, podaci s terena se još prikupljaju.”

Zvonimir Hruška u budućnosti će razmisliti o osiguranju nasada

Vlasnik obrta Vera iz Šumanovca, Zvonimir Hruška, na cijelu situaciju pokušao je reagirati mirno. Pokušava spasiti ono što se može, a zaključuje sljedeće: “Bitno je da je živa glava. Nitko od nas nije stradao, kuća nam je dobro, automobili i strojevi također. Razmislit ću samo o osiguranju nasada za iduću godinu jer ne znam što možemo očekivati od klime. Idemo sad dalje spasiti što se može. Lješnjaci su na jednom dijelu pretrpjeli veliku štetu. Lubenice i dinje također, isto kao i krumpir i druge kulture.”