22. prosinca 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

Valentinovo i Sveti Valentin – zaštitnik ljubavi i zaljubljenih

Danas je blagdan Svetog Valentina koji je definitivno jedan od omiljenih svetaca kršćanstva jer se povezuje s ljubavi, zaljubljenima, bračnim parovima pa ga stoga štuju s radošću brojni vjernici diljem kugle zemaljske razmjenjujući pisma i poklone iskazujući tako ljubav prema voljenoj osobi. Sveti Valentin je bio prvi biskup grada Terni, stitinjak kilometara od Rima. Pokopan je na groblju izvan zidina Ternija u doba, te je nad njegovim grobom podignuta crkva, da bi početkom 17. stoljeća bila sazidana katedrala – u Ternijskog katedrali se i danas čuva svečevo tijelo.

Negdje u 15.stoljeću je Valentin povezan s blagdanom zaljubljenih što se održalo do danas. Sve do 1969. Valentinovo se obilježavalo na današnji dan, a nakon toga je bio izbrisan iz kalendara te je postao tek neobavezni spomendan, zbog želje za smanjenjem broja spomena svetaca o kojima nema dovoljno točnih povijesnih podataka. Razlog nedostatku povijesnih podataka jesu i Dioklecijanovi progoni, u kojima je spaljeno mnoštvo kršćanskih zapisa i izvještaja o mučeništvima, ali i svakodnevnom životu prvih kršćana.

Običaj da se Valentin smatra svecem  i zaštitnikom zaljubljenih dolazi i od dana njegova slavlja. Naime, nekada se životni ritam uvelike ravnao prema crkvenim blagdanima. Crkva je od vjernika tražila da vjenčanja ne slave u vrijeme velikih blagdana jer su oni zasebna slavlja cijele zajednice, a napose je tražila, da se ne priređuju bučne svadbe u liturgijski posebnim vremenima adventa i korizme već izvan takvih razdoblja, a datum 14. veljače pada poslije božićnih blagdana i neposredno prije korizme.

Sveti Valentin se slavi već u ranom srednjem vijeku, osobito u Engleskoj, a poslije u cijelom svijetu. U Hrvatskoj su ga posebno štovali vjernici u sjeverozapadnim krajevima. Običaj biranja odabranice na Valentinovo najprije se proširio u Engleskoj i Škotskoj. Poznato je da su u 16. stoljeću mladići ostavljali ljubavne poruke i čestitke na pragu svoje odabranice. Čestitke su bile pažljivo izrađene, obrubljene čipkom ili ukrasnom vrpcom i to su vjerojatno bile prve čestitke i razglednice ikada poslane.

Dolazimo stoga do pretpostavke kako je običaj slavlja Valentinova kao dana zaljubljenih, kada se izmjenjuju pisma i ljubavne poruke, zapravo poveznica simpatičnih poganskih običaja i moguće Valentinove angažiranosti oko mladih parova. U starih Grka je od sredine siječnja do sredine veljače bio mjesec Gamelion u kojem se obilježavala svetost braka Here i Zeusa. U antičkom Rimu 14. veljače slavila se božica Juno – zaštitnica braka, a 15. veljače bio je dan kad se slavio Lupercus, bog plodnosti, povodom čijeg slavlja su ljudi izmjenjivali pisma i poruke.

Ove godine je zbog koronavirusa izostalo i tradicionalno obilježavanje današnjeg dana zaljubljenih na gradskom trgu gdje su se inače svim pripadnicama ljepšeg spola u organizaciji Grada Kutjeva, Razvojne agencije i Turističke zajednice dijelile ruže i karanfili kao mali simboličan dar povodom blagdana Svetog Valentina. Sv. Valentina se zaziva kod bolesti očiju, padavice i u drugim potrebama. To se štovanje razvilo posebice od Srednjega vijeka. Valentin pripada skupini svetaca koji navještaju proljeće i novi život. To je razlog zbog čega ga se slavi i kao zaštitnika mladih i zaljubljenih.