Projekt Zaželi – za bolje sutra podrazumijeva zapošljavanje 20 žena koje imaju najviše završeno srednjoškolsko obrazovanje i općenito one kojima je teže pronaći posao. Ovim projektom unaprjeđuje se njihov radni potencijal kako bi bile konkurentnije na tržištu rada kroz programe osposobljavanja i obrazovanja. Ono što se još postiže potpora je starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju kojima se na ovaj način povećava razina životne kvalitete. Zaželi – za bolje sutra uključuje minimalno 120 korisnika koji uživaju pomoć i podršku gerontodomaćica.
Sukladno tome, sam je cilj projekta omogućiti posao ranjivijim skupinama žena kako bi se osposobile i unaprijedile za određene poslove, a isto tako pružanje sigurnosti i podrške starijima.
Projekt Zaželi u praksi
Poznato je da starije osobe često ne vole mijenjati okruženje u kojem su navikle boraviti i prelaziti u dom ako to nije nužno. Također, većinom su usamljene i potrebite, željne razgovora i pomoći u kućanskim poslovima. Projekt Zaželi nudi im mogućnost ostanka u vlastitom domu, sigurnost i oslonac.
O kvaliteti projekta govore i naše sugovornice, dvije gerontodomaćice i dvije korisnice projekta koje ne kriju zadovoljstvo.
Baka Terezija i gerontodomaćica Marija
Jedna od njih je baka Terezija Hrmić iz Grabarja koju dvaput tjedno posjećuje gospođa Marija Matijević. Kao i većina starijih osoba, baka Terezija kaže da je ipak najljepša stvar ovoga projekta činjenica da joj dva puta u tjednu dođe netko s kime se može nasmijati i ispričati.
Raduje se i tome što imaju priliku dobiti pomoć u čišćenju prostora u kojem boravi jer, kaže, godine nose svoje i ona to više ne može dobro odraditi: „Ima uvijek i posla u kući, osobito preko ljeta kad ima puno paučine… Mi smo sretni da nam netko otvori vrata. Ponedjeljkom i petkom Marija mi dođe na par sati, donese mi lijekove, ode u trgovinu…“, priča baka Terezija koja je već treću godinu korisnica projekta Zaželi.
Gospođa Marija sa svojih je 50 godina počela raditi kao gerontodomaćica: „Imam neki dio radnog staža koji sam odradila i fali mi sad nekoliko godina da bih jednog dana mogla ostvariti minimalnu mirovinu. Ja se u ovom vidim, volim to raditi. Nalazim neku zajedničku riječ s tim starijim ljudima. Ovaj projekt je na obostrano zadovoljstvo“. Također je u projektu već tri godine, a ono što naglašava bitnim činjenica je da je pohađala osposobljavanje za gerontodomaćicu i da ju ove godine čeka novi tečaj. Prilika je to svakoj ženi koja sudjeluje u projektu da postane konkurentnija na tržištu rada.
Jasno je da rad sa starijima nosi sa sobom poteškoće s kojima se treba znati nositi. Svaki korisnik je drugačiji i ima posebne zahtjeve, a gerontodomaćice osposobljene su i naučene reagirati u skladu sa situacijom: „Gledajte, taj prvi doticaj s ljudima kad vi uđete u njihovu kuću… Dolaziš u nepoznatu kuću i u kontaktu si s nepoznatim ljudima. Moraš imati dobro razvijene komunikacijske vještine, surađivati, razumjeti…“, priča gospođa Marija za kutjevački.hr.
Baka Marija i gerontodomaćica Suzana
Nadalje, baki Mariji iz Kutjeva dvaput tjedno u pomoć pristiže gospođa Suzana Grgić. Možemo primijetiti da joj nikada nije dosadno s kreativnom bakom Marijom: „Ja imam samo jednog malog psa, sad je negdje pobjegao, imate sreće pa ne skače po vama. Onda ja s njim pričam kao s čeljadetom. S kim pričaš? S mojim Leom! Željna sam da mi Suza dođe pa se malo ispričamo, malo mi očisti i obriše po kući“, kaže baka Marija i odlazi u sobu po bilježnicu u koju zapisuje svoje pjesmice.
Gerontodomaćica Suzana glavna je publika bake Marije, a ne krije sreću zbog prilike za sudjelovanjem u projektu: „Meni to nije problem, ja sam odrasla s puno baka i prabaka tako da ja volim starije osobe. Naslušam se svakakvih životnih savjeta, recepata za kolače. Mi učimo od njih i oni od nas“, priča za kutjevački.hr.
Možemo slobodno zaključiti da je Zaželi osigurao obostrano zadovoljstvo i šansu za bolje sutra svake zaposlene osobe u projektu.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Iznos bespovratnih sredstava od 1.845.600,00 kuna dodijeljen je temeljem ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, kodni broj: UP.02.1.1.13.0176.
Još informacija o projektu na poveznici: https://www.kutjevo.hr/projekti/eu-projekti/zazeli-za-bolje-sutra/
Više priča
[FOTO] Božićni šahovski turnir u Lukaču: ŠK Jajce odnio pobjedu, uručeni pehari i nagrade
Nestala je 17-godišnja Valentina Šajnović iz Kule
OŠ Zdenka Turkovića poziva na paljenje svijeća u spomen na žrtve tragičnog događaja