Razlozi pokretanja peticije za sankcioniranje napuštanja životinja kao kaznenog djela
Potaknuta brojnim slučajevima teških posljedica napuštanja životinja i za životinje i za lokalne zajednice, udruga Prijatelji životinja traži da se čin svjesnog napuštanja životinje, koju pojedinac drži pod nadzorom i za koju je odgovoran, kao i potomstva te životinje, uvrsti u Kazneni zakon RH kao kazneno djelo i sankcionira zatvorskom kaznom.
Napuštanje životinja je izravno zlostavljanje životinja jer radi se o namjernom izlaganju životinje gladi, žeđi, ranjavanju ili smrti od vozila, vrućini i hladnoći te ostalim opasnostima. Građani koji napuštaju životinje svjesni su da im time izravno nanose patnju, bol, pa i smrt. Osim ugroze životinje, izlažu opasnosti i građane u prometu te mogu izazvati teške nesreće koje završavaju i ljudskom pogibelji, uništavaju posjede i nameću lokalnoj zajednici financijski teret zbrinjavanja životinja.
Naime, napuštene životinje problem su gradova i općina koji su zakonski obavezni osigurati osnivanje skloništa za napuštene životinje, informacijske centre za kućne ljubimce, programe kastracija, oglašavanje udomljavanja životinja i edukaciju građana o odgovornom postupanju prema životinjama o kojima skrbe. Mnogi napušteni psi ostaju u skloništu godinama, pa čak i doživotno, što se izravno odražava na narušavanje dobrobiti pasa i povećava troškove dugogodišnje brige za te pse, što plaća cijela društvena zajednica. Osim toga, napuštene pse za koje nema mjesta u pretrpanim skloništima, kao i napuštene mačke za koje niti ne postoje skloništa, o svojemu trošku liječe i zbrinjavaju požrtvovni i suosjećajni građani i udruge građana, iako nisu dužni na svojim leđima nositi teret tuđe neodgovornosti. Dodatno, imamo i napuštanja domaćih životinja , kao što su slučajevi napuštenih goveda, koza, ovaca, magaraca, konja i drugih domaćih životinja koje su postale žrtve svojih neodgovornih skrbnika.
Zbog svega navedenoga, za napuštanje životinja treba biti nadležna policija, kojoj prijave i pristižu i koja treba moći djelovati prema Kaznenom zakonu, kao i državno odvjetništvo.
Također, smatramo nužnim da se povećaju kazne za kaznena djela ubijanja ili mučenja životinja iz članka 205. Kaznenog zakona i da se uvede dodatna kategorija kazne za slučajeve dugotrajnog mučenja životinja. Slučaj višegodišnjeg silovanja pasa , koji je trenutačno završio prvostupanjskom presudom bez mogućnosti veće kazne, najupečatljiviji je primjer zašto treba uvesti dodatnu kategoriju kazni. Treba postojati razlika u visini kazne s obzirom na dužinu trajanja i težinu kaznenog djela mučenja i ubijanja životinja kako bi se spriječio zlostavljački odnos prema njima.
U svojem 20-godišnjem radu udruga Prijatelji životinja svjedočila je tisućama tragičnih sudbina životinja koje su bile žrtve napuštanja. I iskustva drugih udruga za zaštitu životinja i građana potvrđuju da napuštanje živog, svjesnog bića ne može biti samo prekršaj, kao što je sada slučaj, već se radi o činu koji ima sve elemente kaznenog djela. Stoga je nužno takvo postupanje prema životinjama regulirati Kaznenim zakonom.
Peticiju potpišite OVDJE.
Izvor: Prijatelji životinja
Više priča
Danijela Franjetić Medilović nova predsjednica Nadzornog odbora tvrtke Kutjevo d.d.
Staze spremne za Martinje: Kutjevački planinari na djelu
[NAJAVA] Martinje u Kutjevu: Uživajte u vinskoj tradiciji i veselju