26. travnja 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

Osnovnoškolci sudjelovali u projektu “Učimo uz 3D tehnologije”


Tijekom ove školske godine učenici predmetne nastave OŠ Zdenka Turkovića sudjelovali su u projektu Učimo uz 3D tehnologije. Autori projekta su učitelji Ivana Đokić, Marijana Karničnik i Domagoj Kuna. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja s 18.500,00 kn. Što su sve naši učenici naučili i izradili pogledajte u nastavku: https://youtu.be/D54MmXLp5qM

U projektu Učimo uz 3D tehnologije sudjelovali su učenici koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Modelarstvo i Robotika, ostali učenici u sklopu predmetne nastave te učitelji, autori projekta. Cilj projekta je osmišljavanje i implementacija novih metoda i oblika rada s učenicima, osmišljavanje i provedba istraživačkih i projektnih zadataka, korištenje tehnologije koja omogućuje pristup izvorima specifičnog znanja za učenike, razvoj učeničkih kompetencija, vještina, kreativnosti, inovativnosti, samopouzdanja te unaprjeđenje mentorskoga rada učitelja s učenicima. Novostečena znanja učenicima će olakšati odluku oko upisa u srednju školu i odabir budućeg zanimanja.

Projekt Učimo uz 3D tehnologije omogućio je učenicima naše škole upoznavanje sa suvremenim tehnologijama za izradu 3D modela. Nakon edukacije o radu s 3D pisačima i Unimat uređajima učenici su uz pomoć učitelja izrađivali didaktičke materijale potrebne za provedbu escape room-ova za nastavu matematike, informatike i drugih predmeta, modele za ortogonalno projiciranje, funkcionalne dodatke za robote mBot i ostale didaktičke modele potrebne za nastavu.

Učenici su izrađivali funkcionalne modele u programu za 3D modeliranje Tinkercad te ih uz nadzor učitelja ispisivali na 3D pisaču. Predmete od šperploče i drveta izrađivali su na Unimat uređajima te ih dodatno ručno obrađivali. Napravljene didaktičke materijale učenici će koristiti na izvannastavnim aktivnostima te na redovnoj i izbornoj nastavi. Učenici su razvijali kreativnost i inovativnost, stjecali nova znanja i povećavali vlastite kompetencije sukladno izazovima novog vremena i novim zahtjevima tržišta rada što će im koristiti u budućem radu.

Pri radu s 3D pisačima koristili su PLA filamente koji su 100% biorazgradivi i mogu se kompostirati te PETG filamente koji se mogu reciklirati i time su stekli znanja o odgovornom ponašanju i zaštititi okoliša. Zaštiti okoliša pridonosi i upotreba prirodnih materijala poput šperploče i drveta. Učenici su bili dodatno motivirani bojama i teksturama materijala korištenih pri radu.

Za Dan škole napravili smo izložbu fotografija učeničkih radova, a zbog velikog interesa učenika, projekt ćemo nastaviti i iduće godine. Oprema i materijali nabavljeni u sklopu projekta koristit će se i u budućnosti u različitim projektima, za potrebe izvannastavnih aktivnosti te redovne i izborne nastave.

Izvor: OŠ Zdenka Turkovića Kutjevo