Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je 12. ožujka 2021. godine natječaj za mjeru Restrukturiranje i konverzija vinograda, iz Nacionalnog programa pomoći sektoru vina 2019. – 2023.
Rok za podnošenje prijava je do 07. svibnja 2021. godine.
Korisnici mjere Restrukturiranje i konverzija vinograda su vinogradari – fizičke ili pravne osobe čije se gospodarstvo nalazi na području Republike Hrvatske i koji posjeduju površinu zasađenu vinovom lozom gdje se proizvodi tog područja upotrebljavaju za komercijalnu proizvodnju vinskih proizvoda, a površine vinograda su upisane u Vinogradarski registar.
Fizičke osobe moraju biti obveznici poreza na dohodak/dobit.
Vinograd mora biti stariji od 10 godina, te u kojem se proizvodi grožđe za proizvodnju vina u kojem se mjerom ne provodi uobičajena obnova vinograda tj. loze koja je došla do kraja svog životnog vijeka ( ponovna sadnja iste sorte, na istoj parceli s istim uzgojnim sustavom). Vinogradarske površine na kojima se planira provedba mjere moraju biti prijavljene u Vinogradarskom registru pod ARKOD šiframa 410 ili 490.
Korisnik je dužan osigurati raspolaganje površinama u trajanju najmanje pet godina nakon dana isplate potpore.
Dozvoljeni troškovi unutar mjere Restrukturiranje su:
- ulaganja vezana uz zamjenu sorte/sorata i/ili premještanje vinograda i
- ulaganja prihvatljiva u okviru poboljšanja vinogradarskih tehnika upravljanja vinogradom.
Intenzitet potpore iznosi 75% prihvatljivih troškova za doprinose u naravi i aktivnosti dokumentirane računima ili drugim dokumentima jednake dokazne snage. Ukoliko se projekti odobre do 15. listopada 2021. godine intenzitet potpore će iznositi 90% radi tržišnih poremećaja uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19.
Najviši iznos ukupno prihvatljivih troškova po projektu iznosi milijun eura.
Broj projekata odobrenih pojedinom korisniku u istoj godini nije ograničen, međutim u okviru jedne financijske godine ne može se istom korisniku odobriti potpora u iznosu većem od 750 tisuća eura uključujući i nadoknadu gubitka dohotka.
Korisnici mogu ostvariti i naknadu za gubitak dohotka (u obliku financijske naknade ili prava na koegzistenciju, odnosno istovremeno postojanje starih i novih vinograda). Financijska naknada neće se odobriti ukoliko Izjave o berbi i/ili proizvodnji za 2020., 2019. i 2018. godinu nisu propisno prijavljene do 15. siječnja.
Europska razvojna agencija Grada Kutjeva – ERA nudi izradu projektne prijave i pomoć u provedbi projekta na navedeni natječaj iz vinske omotnice.
Za više informacija obratite se na kontakt brojeve zaposlenika:
091/645-9000 – Sandra Marović,
099/485-8630 – Suzana Hora.
Foto: Valentina Dragičević.
Više priča
DVD Vetovo organizira radionice za djecu
Mali princ osigurao sredstva za provedbu projekta KOMUNIKACIJA JE IN
Odobrena tri projekta prekogranične suradnje ukupne vrijednosti 80 tisuća eura