26. travnja 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

Obavijest voćarima koštičavog voća i proizvođačima uljane repice


Marelice su u fazi završetka cvatnje. Preporučujemo ponoviti zaštitu od uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana (Monilia laxa) prije najavljenih oborina. Tretiranje izvršiti jednim od pripravaka: Difcor, Chorus 50 WG, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG, Teldor SC 500.

U šljivicima koji polako ulazi u fazu bijelih balona i početka cvatnje primijeniti protiv uzročnika (M.laxa:): Chorus 50 WG, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo, Difcor, Indar 5 EW.

Korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.

VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).


Uljana repica na pregledanim se parcelama nalazi u feno fazi  D1 i D2, temperature iznad 20° C u prošlih 6 dana uzrokovale su izlazak repičinog sjajnika (Meligethes aeneus). Repičin sjajnik mali je kukac veličine 2-2,5 mm, tamno plave boje i metalnog sjaja. Prezimi uz rubove parcela i kada zatopli počinje raditi štete na još zatvorenim pupovima pokrivenim lišćem, odlaže jaja u pupove i tu se razvija ličinka.

Prag štetnosti ovisi o fenofazi razvoja uljane repice:

  • Cvjetni pupovi prekriveni lišćem: 0,8 do 1 sjajnik/terminalni cvat
  • Pupovi vidljivi, nediferencirani: 1-1,5 sjajnik/terminalni cvat
  • Početak diferencijacije pupova: 2-3 sjajnika /terminalni cvat

 Za suzbijanje repičinog sjajnika mogu se koristiti slijedeći preparati: Sindoxa , Mospilan 20 SP, Mospilan 20 SG.

Dozvolu za suzbijanje sjajnika imaju i sredstva iz skupine piretroida (Cythrin Max, Fastac 10 EC, i dr.), ali njihova primjena u suzbijanju repičinog sjajnika je upitne djelotvornosti. Prema rezultatima VIP projekta Agronomskog fakulteta u Zagrebu („Rezistentnost repičinog sjajnika na piretroide u RH“, 2013.-2014.) utvrđena je rezistetnost (smanjena osjetljivost) repičinog sjajnika na piretroide na svim područjima uzgoja uljane repice.

Prije upotrebe sredstva obavezno pročitati priloženu uputu o primjeni i sredstva koristiti prema preporukama proizvođača. O provedenom tretiranju potrebno je voditi evidenciju, a praznu ambalažu SZB zbrinuti na propisani način.

Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani.

Izvor: https://www.savjetodavna.hr/

Foto: http://www.ashibridi.com