22. studenoga 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

Na svečanoj sjednici županije nagrade primili prof.dr.sc. Radoslav Galić i Zorica Tandara

U prostoru Glazbene škole u Požegi održana je svečana sjednica povodom Dana županije. Županijska skupština Požeško-slavonske županije je u skladu sa svim epidemiološkim mjerama i uvjetima odradila sve točke dnevnog reda među kojima su nama bile svakako najinteresantnije one u kojima su sudjelovali naši Kutjevčani. Kao domaćin se naravno ističe naša Josipa Miličević koja je svoju ulogu i funkciju Predsjednice Županijske skupštine dostojanstveno odradila te se na početku sjednice zahvalila svima koji su podržavali rad skupštine te pozdravila brojne goste među kojima je bio i naš gradonačelnik Josip Budimir, a među nagrađenima prof.dr.sc. Radoslav Galić i Zorica Tandara. Župan Alojz Tomašević je nazočnima prezentirao rad krovnog tijela naše županije pa je skupa s predsjednicom Miličević uručio priznanja nagrađenima. Povelju zahvalnosti Požeško-slavonske županije dobili su Stipan Grgić, Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Požega, Vladimir Bauer, Udruga klaster proizvođača povrća Zlatna dolina te Obrt za vinarstvo i usluge Tandara. Godišnja nagrada dodijeljena je Ravnateljstvu civilne zaštite Službi civilne zaštite Požega te epidemiologu doktoru Anti Vitaliji, a nagradu za životno djelo dobili su prof. dr. sc. Rudolf Bišof posthumno i prof. dr. sc. Radoslav Galić, koji se i zahvalio u ime svih nagrađenih.

Lik i djelo Radoslava Galića je vjerojatno svima dobro poznato no prisjetimo se ipak nekih detalja iz životopisa ovog genijalnog uma koji će najbolje odgovoriti na pitanje zašto nagrada ide u ruke našeg Kutjevčanina. Prof.dr.sc. Radoslav Galić rođen je 11. studenog 1942. godine u Vinjanima. Osnovnu školu završio je u Posušju, srednju u Požegi. Diplomirao je matematiku i fiziku na Pedagoškoj akademiji u Slavonskom Brodu 1968. godine te matematiku i nacrtnu geometriju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu 1975. godine. Poslijediplomski studij, specijalizacija matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, završio je 1978. godine. Poslijediplomski studij matematike završio je obranom magistarskog rada «Algebarska teorija mreža krivulja» 1981. godine, a doktorsku disertaciju s temom «Prilozi teoriji k – polumreža» obranio je 1987. godine, sve na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1967. do 1977. godine, Radoslav Galić radio je kao nastavnik i profesor u osnovnoj i srednjoj školi. Od 1978. do 1987. godine, radio je kao asistent na Višoj
Građevinskoj školi, tj. na Građevinskom fakultetu u Osijeku. Od 1988. do 2013. godine bio je ravnatelj, prodekan, docent, izvanredni profesor te redoviti profesor u trajnom zvanju i dekan Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku. Od 1998. do 1999. godine, bio je prorektor za razvitak i obnovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Za to vrijeme, pod vodstvom rektorice prof.dr.sc. Gordane Kralik, izrađena je strategija razvoja Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku do 2010. godine, tada su vojarne upisane u vlasništvo Sveučilišta, osnovano je i Veleučilište u Požegi te Odjel za matematiku na kojem je bio prvi privremeni pročelnik a obavljao je i niz drugih poslova. Zajedno sa Sveučilištem u Mostaru, osnivač je dislociranog Studija elektrotehnike u Žepču. Pored magistarskog rada i doktorske disertacije, dr.sc. Radoslav Galić ima objavljenih više od 40 znanstvenih i stručnih radova. O svojim istraživanjima, prof.dr.sc. Radoslav Galić je govorio na mnogim znanstvenim i stručnim skupovima i kongresima održanih u Hrvatskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Makedoniji. Aktivni je suradnik znanstvenih seminara Matematičkog odjela PMF-a u Zagrebu i osnivač znanstvenog seminara matematike u Osijeku. Ostvario je uspješnu znanstvenu i stručnu suradnju s nekoliko fakulteta u svijetu. Pored znanstvenog i stručnog rada, dr.sc. Radoslav Galić ima široko i uspješno predavačko djelovanje iz različitih fakultetskih matematičkih kategorija na Elektrotehničkom fakultetu, Građevinskom fakultetu, Filozofskom fakultetu i Medicinskom fakultetu u Osijeku, Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu (Matematika I-III, Matematička analiza I-IV, Algebra, Vjerojatnost i statistika i dr.). Na Fakultetu strojarstva i računarstva Sveučilišta u Mostaru, predaje vjerojatnost i statistiku i matematiku I-II.

Autor je programa i predavač matematike na poslijediplomskom studiju Elektrotehničkog fakulteta, Poljoprivrednog fakulteta i Medicinskog fakulteta u Osijeku, Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu te Medicinskog fakulteta u Mostaru. Prof.dr.sc. Radoslav Galić član je uredništva i jedan od osnivača znanstvenog časopisa «Mathematical Communications» Osijek, član uredništva i predsjednik Savjeta časopisa
«Tehnički vjesnik» Slavonski Brod te glavni urednik i osnivač časopisa International Journal of Electrical and Computer Engineering Systems, Osijek. Prof.dr.sc. Radoslav Galić, dugi niz godina aktivno je i požrtvovno uključen u mnoge društvene aktivnosti, posebice na područjima vezanim za pitanja znanosti i obrazovanja. Osnivač je i prvi predsjednik Udruge matematičara u Osijeku, predsjednik Programskog savjeta za prosvjetu i kulturu Republike Hrvatske, član American Mathematical Society i član Programskog odbora Hrvatskog društva za operacijska
istraživanja, predsjednik Prosudbene skupine Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske za znanstvene projekte iz matematike.

Također je bio predsjednik Upravnog vijeća Kliničke bolnice Osijek, zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, predsjednik Sindikata prosvjete i znanosti Hrvatske i dr. Isto tako bio je dva mandata predsjednik Županijske skupštine Požeškoslavonske županije. Jedan je od suorganizatora osnivanja Tehnologijsko razvojnog centra u Osijeku, čiji je predsjednik Nadzornog odbora. Suradnjom s gospodarstvom zaposlio je na stotine inženjera. Deset je godina bio član Vijeća za novčanu potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Bio je član Vijeća za novčanu potporu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i
drugo. Uz donatorsku pomoć Cesara Cusana iz Italije, dr. Radoslav Galić osnivač je i upravitelj Osječke akademske zaklade koja je stipendirala preko 200 studenata i nabavila značajnu znanstvenu laboratorijsku opremu u vrijednosti preko 4.000.000,00 kuna. Osječka akademska zaklada i sada djeluje s vlastitim prihodom namijenjenim za pomoć studentima. Dobitnik je više nagrada i priznanja. Za vrijeme domovinskog rata bio je predsjednik Kriznog štaba Elektrotehničkog fakulteta i član Kriznog štaba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Jedan je od osnivača Lions Cluba Osijek i mnogih drugih Lions klubova. Godine 2005./2006. bio je guverner, a sada je pastguverner Lions District 126 Hrvatske. Sudionik foruma i konvencija Lions iternacionala u Hong Kongu, Birmingham, Budimpešti i Stuttgartu. Član je družbe Braća Hrvatskog zmaja. Nositelj je više humanitarnih akcija za studente te siromašne i bolesne građane. Treba istaknuti da je prof.dr.sc. Radoslav Galić, uz velike aktivnosti na razvoju društvenih odnosa te znanstvenog i prosvjetnog doprinosa, imao izuzetno pozitivnu suradnju s kolegama i studentima. Kroz komunikaciju sa vrlo velikim brojem stručnih, sposobnih i utjecajnih ljudi, svojom dodatnom organizacijskom sposobnošću i upornošću, uspio je od 1988. do 2013.godine, Višu školu studija elektrostrojarstva razviti u moderan i uspješan Elektrotehnički fakultet, (sa 2200 studenata i preko 60 doktora znanosti), na kojem je realizirana investicija od preko 50 milijuna kuna. Može se konstatirati da se Elektrotehnički fakultet razvio u pravi europski fakultet koji može odgovoriti svim izazovima rješavanja obrazovnih, stručnih i znanstvenih problema te značajno doprinositi razvoju Osijeka, Slavonije i Republike Hrvatske.

Počasno znanstveno-nastavno zvanje profesor emeritus prof. dr. sc. Radoslavu Galiću, umirovljenom redovitom profesoru u trajnom zvanju Elektrotehničkog fakulteta u sastavu Sveučilišta u Osijeku, Senat je dodijelio 28. studenoga 2013. zbog iznimnoga znanstvenog, nastavnog i stručnog rada u znanstvenom polju matematike te značajnog društvenog doprinosa razvoju Elektrotehničkog fakulteta i Sveučilišta u Osijeku. Prilično opširan pregled najbitnijih stavki impresivnog života profesora Galića vjerojatno je samo dio onoga što bi se još moglo napisati i dodati u njegov iznimno sadržajan i inspirirajući životopis, a s obzirom da je dobio nagradu za postignuće u kategoriji životno djelo naprosto je nemoguće sažeti čitav bogati život jednog od naših najvećih sugrađana u nekoliko odlomaka ovoga članka. Profesor definitivno ne zaslužuje članak već čitavu knjigu s puno stranica – nadamo se da će ju i dobiti jer ju je doista zaslužio.

 

 

 

 

Zorica Tandara je primila ovo krasno priznanje koje godi i raduje u ime svoga Obrta kojega njeguje već dugi niz godina u obiteljskom okruženju pa o toj lijepoj priči žena vinara pročitajte u nedavno objavljenom članku vrijedne kolegice Kristine Vaniš kojega možete pronaći na poveznici – Vina Tandara.

Foto RVA