Marina nas je uvela u božićnu priču svojim člankom o poklonima i darovima, a tako ćemo i nastaviti. Danas ćemo se pozabaviti pisanjem pridjeva izvedenih od imenice Božić.
Ovih dana smo okruženi natpisima kao što su: Akcija Božićnih drvca, Domaći Božićni kolači i Rasprodaja Božićnih ukrasa i lampica. U svim navedenim natpisima problem je upravo u pridjevu božićni. Božić je ime blagdana, ali i vlastito ime i piše se velikim početnim slovom, a pridjevi nastali prema vlastitim imenima mogu se pisati i velikim i malim početnim slovom.
Velikim početnim slovom pišu se samo posvojni pridjevi na -ov, -ev, -in, dok se ostali pišu malim početnim slovom. Pridjev božićni nastao je dodavanjem sufiksa -ni imenici Božić i piše se malim početnim slovom, a navedeni natpisi trebali bi glasiti: Akcija božićnih drvca, Domaći božićni kolači i Rasprodaja božićnih ukrasa i lampica. No, postoji iznimka, a to je kada je pridjev božićni prva riječ vlastitog imena te se u tom slučaju piše velikim početnim slovom, kao u primjerima: Božićni otok (ime otoka), Božićna priča (naziv romana), Božićni sajam (naziv sajma).
Više priča
Tvorba etnika od višečlanih toponima: kako se zove stanovnik Novog Vinodolskog, Svetog Filipa i Jakova…?
Mali jezični savjeti: Sljedeći ili slijedeći?
Glagolski pridjev trpni: “Jesi li udana?” ili “Jesi li udata?”