U prostoru Glazbene škole u Požegi održana je svečana sjednica povodom Dana županije. Županijska skupština Požeško-slavonske županije je u skladu sa svim epidemiološkim mjerama i uvjetima odradila sve točke dnevnog reda među kojima su nama bile svakako najinteresantnije one u kojima su sudjelovali naši Kutjevčani. Kao domaćin se naravno ističe naša Josipa Miličević koja je svoju ulogu i funkciju Predsjednice Županijske skupštine dostojanstveno odradila te se na početku sjednice zahvalila svima koji su podržavali rad skupštine te pozdravila brojne goste među kojima je bio i naš gradonačelnik Josip Budimir, a među nagrađenima prof.dr.sc. Radoslav Galić i Zorica Tandara. Župan Alojz Tomašević je nazočnima prezentirao rad krovnog tijela naše županije pa je skupa s predsjednicom Miličević uručio priznanja nagrađenima. Povelju zahvalnosti Požeško-slavonske županije dobili su Stipan Grgić, Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Požega, Vladimir Bauer, Udruga klaster proizvođača povrća Zlatna dolina te Obrt za vinarstvo i usluge Tandara. Godišnja nagrada dodijeljena je Ravnateljstvu civilne zaštite Službi civilne zaštite Požega te epidemiologu doktoru Anti Vitaliji, a nagradu za životno djelo dobili su prof. dr. sc. Rudolf Bišof posthumno i prof. dr. sc. Radoslav Galić, koji se i zahvalio u ime svih nagrađenih.
Lik i djelo Radoslava Galića je vjerojatno svima dobro poznato no prisjetimo se ipak nekih detalja iz životopisa ovog genijalnog uma koji će najbolje odgovoriti na pitanje zašto nagrada ide u ruke našeg Kutjevčanina. Prof.dr.sc. Radoslav Galić rođen je 11. studenog 1942. godine u Vinjanima. Osnovnu školu završio je u Posušju, srednju u Požegi. Diplomirao je matematiku i fiziku na Pedagoškoj akademiji u Slavonskom Brodu 1968. godine te matematiku i nacrtnu geometriju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu 1975. godine. Poslijediplomski studij, specijalizacija matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, završio je 1978. godine. Poslijediplomski studij matematike završio je obranom magistarskog rada «Algebarska teorija mreža krivulja» 1981. godine, a doktorsku disertaciju s temom «Prilozi teoriji k – polumreža» obranio je 1987. godine, sve na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1967. do 1977. godine, Radoslav Galić radio je kao nastavnik i profesor u osnovnoj i srednjoj školi. Od 1978. do 1987. godine, radio je kao asistent na Višoj
Građevinskoj školi, tj. na Građevinskom fakultetu u Osijeku. Od 1988. do 2013. godine bio je ravnatelj, prodekan, docent, izvanredni profesor te redoviti profesor u trajnom zvanju i dekan Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku. Od 1998. do 1999. godine, bio je prorektor za razvitak i obnovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Za to vrijeme, pod vodstvom rektorice prof.dr.sc. Gordane Kralik, izrađena je strategija razvoja Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku do 2010. godine, tada su vojarne upisane u vlasništvo Sveučilišta, osnovano je i Veleučilište u Požegi te Odjel za matematiku na kojem je bio prvi privremeni pročelnik a obavljao je i niz drugih poslova. Zajedno sa Sveučilištem u Mostaru, osnivač je dislociranog Studija elektrotehnike u Žepču. Pored magistarskog rada i doktorske disertacije, dr.sc. Radoslav Galić ima objavljenih više od 40 znanstvenih i stručnih radova. O svojim istraživanjima, prof.dr.sc. Radoslav Galić je govorio na mnogim znanstvenim i stručnim skupovima i kongresima održanih u Hrvatskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Makedoniji. Aktivni je suradnik znanstvenih seminara Matematičkog odjela PMF-a u Zagrebu i osnivač znanstvenog seminara matematike u Osijeku. Ostvario je uspješnu znanstvenu i stručnu suradnju s nekoliko fakulteta u svijetu. Pored znanstvenog i stručnog rada, dr.sc. Radoslav Galić ima široko i uspješno predavačko djelovanje iz različitih fakultetskih matematičkih kategorija na Elektrotehničkom fakultetu, Građevinskom fakultetu, Filozofskom fakultetu i Medicinskom fakultetu u Osijeku, Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu (Matematika I-III, Matematička analiza I-IV, Algebra, Vjerojatnost i statistika i dr.). Na Fakultetu strojarstva i računarstva Sveučilišta u Mostaru, predaje vjerojatnost i statistiku i matematiku I-II.
Autor je programa i predavač matematike na poslijediplomskom studiju Elektrotehničkog fakulteta, Poljoprivrednog fakulteta i Medicinskog fakulteta u Osijeku, Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu te Medicinskog fakulteta u Mostaru. Prof.dr.sc. Radoslav Galić član je uredništva i jedan od osnivača znanstvenog časopisa «Mathematical Communications» Osijek, član uredništva i predsjednik Savjeta časopisa
«Tehnički vjesnik» Slavonski Brod te glavni urednik i osnivač časopisa International Journal of Electrical and Computer Engineering Systems, Osijek. Prof.dr.sc. Radoslav Galić, dugi niz godina aktivno je i požrtvovno uključen u mnoge društvene aktivnosti, posebice na područjima vezanim za pitanja znanosti i obrazovanja. Osnivač je i prvi predsjednik Udruge matematičara u Osijeku, predsjednik Programskog savjeta za prosvjetu i kulturu Republike Hrvatske, član American Mathematical Society i član Programskog odbora Hrvatskog društva za operacijska
istraživanja, predsjednik Prosudbene skupine Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske za znanstvene projekte iz matematike.
Također je bio predsjednik Upravnog vijeća Kliničke bolnice Osijek, zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, predsjednik Sindikata prosvjete i znanosti Hrvatske i dr. Isto tako bio je dva mandata predsjednik Županijske skupštine Požeškoslavonske županije. Jedan je od suorganizatora osnivanja Tehnologijsko razvojnog centra u Osijeku, čiji je predsjednik Nadzornog odbora. Suradnjom s gospodarstvom zaposlio je na stotine inženjera. Deset je godina bio član Vijeća za novčanu potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Bio je član Vijeća za novčanu potporu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i
drugo. Uz donatorsku pomoć Cesara Cusana iz Italije, dr. Radoslav Galić osnivač je i upravitelj Osječke akademske zaklade koja je stipendirala preko 200 studenata i nabavila značajnu znanstvenu laboratorijsku opremu u vrijednosti preko 4.000.000,00 kuna. Osječka akademska zaklada i sada djeluje s vlastitim prihodom namijenjenim za pomoć studentima. Dobitnik je više nagrada i priznanja. Za vrijeme domovinskog rata bio je predsjednik Kriznog štaba Elektrotehničkog fakulteta i član Kriznog štaba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Jedan je od osnivača Lions Cluba Osijek i mnogih drugih Lions klubova. Godine 2005./2006. bio je guverner, a sada je pastguverner Lions District 126 Hrvatske. Sudionik foruma i konvencija Lions iternacionala u Hong Kongu, Birmingham, Budimpešti i Stuttgartu. Član je družbe Braća Hrvatskog zmaja. Nositelj je više humanitarnih akcija za studente te siromašne i bolesne građane. Treba istaknuti da je prof.dr.sc. Radoslav Galić, uz velike aktivnosti na razvoju društvenih odnosa te znanstvenog i prosvjetnog doprinosa, imao izuzetno pozitivnu suradnju s kolegama i studentima. Kroz komunikaciju sa vrlo velikim brojem stručnih, sposobnih i utjecajnih ljudi, svojom dodatnom organizacijskom sposobnošću i upornošću, uspio je od 1988. do 2013.godine, Višu školu studija elektrostrojarstva razviti u moderan i uspješan Elektrotehnički fakultet, (sa 2200 studenata i preko 60 doktora znanosti), na kojem je realizirana investicija od preko 50 milijuna kuna. Može se konstatirati da se Elektrotehnički fakultet razvio u pravi europski fakultet koji može odgovoriti svim izazovima rješavanja obrazovnih, stručnih i znanstvenih problema te značajno doprinositi razvoju Osijeka, Slavonije i Republike Hrvatske.
Počasno znanstveno-nastavno zvanje profesor emeritus prof. dr. sc. Radoslavu Galiću, umirovljenom redovitom profesoru u trajnom zvanju Elektrotehničkog fakulteta u sastavu Sveučilišta u Osijeku, Senat je dodijelio 28. studenoga 2013. zbog iznimnoga znanstvenog, nastavnog i stručnog rada u znanstvenom polju matematike te značajnog društvenog doprinosa razvoju Elektrotehničkog fakulteta i Sveučilišta u Osijeku. Prilično opširan pregled najbitnijih stavki impresivnog života profesora Galića vjerojatno je samo dio onoga što bi se još moglo napisati i dodati u njegov iznimno sadržajan i inspirirajući životopis, a s obzirom da je dobio nagradu za postignuće u kategoriji životno djelo naprosto je nemoguće sažeti čitav bogati život jednog od naših najvećih sugrađana u nekoliko odlomaka ovoga članka. Profesor definitivno ne zaslužuje članak već čitavu knjigu s puno stranica – nadamo se da će ju i dobiti jer ju je doista zaslužio.
Zorica Tandara je primila ovo krasno priznanje koje godi i raduje u ime svoga Obrta kojega njeguje već dugi niz godina u obiteljskom okruženju pa o toj lijepoj priči žena vinara pročitajte u nedavno objavljenom članku vrijedne kolegice Kristine Vaniš kojega možete pronaći na poveznici – Vina Tandara.
Foto RVA
Više priča
DVD Vetovo organizira radionice za djecu
Mali princ osigurao sredstva za provedbu projekta KOMUNIKACIJA JE IN
Odobrena tri projekta prekogranične suradnje ukupne vrijednosti 80 tisuća eura