Danas slavimo svetkovinu Bogojavljenja ili Sveta tri kralja. Prema Evanđelju po Mateju, došli su s istoka u Jeruzalem, kako bi se poklonili Isusu. Pratili su betlehemsku zvijezdu. U Jeruzalemu ih je primio kralj Herod, koji ih je želio prevariti, s ciljem da mu kažu gdje se Isus rodio tako da ga može ubiti. Kada su pronašli Isusa, darovali su mu tri dara: tamjan (kao Bogu), zlato (kao kralju) i plemenitu mast, smirnu (kao čovjeku). Tri kralja predstavnici su poganskih naroda koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo time što im je javio rođenje Spasitelja.
Na današnji datum u hrvatskoj su se povijesti dogodili važni događaji. U nastavku donosimo neke od njih:
-
1288. – sastavljen je Vinodolski zakonik, hrvatski popis običajnog prava koji se može usporediti s drugim europskim srednjovjekovnim pravnim dokumentima pisanim na narodnom jeziku.
Najstariji je cjelovito sačuvan zapis običajnog prava i od sličnih dokumenata na slavenskim jezicima od njega je možebitno starija samo Ruska pravda (koja se datira od 11. do 13. stoljeća). Pisan je glagoljicom, a predstavlja zbornik pretežno običajnoga prava devet vinodolskih općina. Sastoji se od 77 članaka u kojima su opširno razrađeni odnosi između gradova slobodne općine Vinodol i krčkih knezova. Napisan je na 14 pergamentnih listova veličine 24,3×16,5 cm s inicijalima urešenim biljno-geometrijskim motivima i rubnim crtežima.
-
1835. – počinju izlaziti Novine Horvatzke.
Novine Horvatzke novine su koje je 1835. godine u Zagrebu pokrenuo Ljudevit Gaj s prilogom “Daniczom Horvatzkom, slavonzkom y Dalmatinzkom”, pod kasnijim imenom Ilirske narodne novine ovaj časopis odigrao je ključnu ulogu u Hrvatskom narodnom preporodu. Novine Horvatzke izlaze do danas pod imenom Narodne novine i predstavljaju službeni list Republike Hrvatske – u njima se danas objavljuju zakoni i drugi propisi te razne službene objave. U desetom broju književnog priloga objavljena je pjesma Antuna Mihanovića “Horvatska domovina”, kasnije pod nazivom “Lijepa naša domovina” koja postaje hrvatskom himnom. Ovaj je časopis odigrao iznimno važnu ulogu u buđenju hrvatske nacionalne svijesti i pokretanju Hrvatskog narodnog preporoda.
-
1929. – Kralj Aleksandar Karađorđević je, kao odgovor na političku krizu izazvanu ubojstvom Stjepana Radića, uveo u Kraljevini SHS osobnu diktaturu (tzv. Šestosiječanjsku diktaturu).
Pojam Šestosiječanjska diktatura odnosi se na monarhističku diktaturu koju je 6. siječnja 1929. godine u Kraljevini SHS uveo kralj Aleksandar I. Karađorđević. Ukinut je Vidovdanski ustav, raspuštena je Narodna skupština, zabranjen je rad svih političkih stranaka, sindikata, zabranjeni su politički skupovi, uvedena stroga cenzura. Sva politička moć koncentrirana je u kraljevim rukama. Pojačan je policijski teror. Promijenjeno je ime države u Kraljevina Jugoslavija i podijeljena je na devet banovina.
-
1967. – Franjo Šeper daje suglasnost za tiskanje Zagrebačke Biblije
Zagrebačka Biblija iz 1968. godine pojavljuje se kao četvrti cjeloviti prijevod Biblije na hrvatski jezik, a prvi tiskan u Hrvatskoj i to u Zagrebu. Društveni je izdavač u tadašnjem komunističkom sustavu objelodanio hrvatski prijevod Biblije načinjen iz izvornika, prema uzoru na Jeruzalemsku Bibliju.
Izvor: Wikipedija.
Foto: Wikipedija.
Više priča
[NAJAVA] Bliži nam se Vincelovo u Vetovu: Fešta uz vino, pjesmu i slavonske delicije!
Javni poziv za sufinanciranje manifestacija u funkciji regionalnoga razvoja
Danas je blagdan svetog Vinka – Vincelovo