Svake godine, okupljanjem na tužnom mjestu Baze Papuk prisjećamo se 2. prosinca 1991. godine. Tog dana u poslijepodnevnim satima srpske snage dolaze s područja Slatinskog Drenovca i postavljaju zasjedu na prostoru između ovog spomen obilježja i objekta Radio relejnog centra. U dobro organiziranu zasjedu dočekale su našu kolonu motornih vozila koja je dolazila iz smjera Velike.
U teretnom motornom vozilu logistike TAM bili su Ivica Zlomislić, Branko Peći, Damir Pišmiš i Tomo Perić, u prvom vozilu pinzgauer Davor Dragić djelatnik zapovjedništva 123. brigade i vojni policajci Vinko Tomašević i Tomislav Pranjković, u drugom vozilu Pinzgauer dva pripadnika odreda veze iz Samobora Anđelko Tule i Tomislav Vužić -Mohenski, dok su iz suprotnog smjera s položaja objekta Radio relejnog centra prema Velikoj krenuli u osobnom motornom vozilu zastava 55 Tade Nikić, djelatnik zapovjedništva 123.brigade i Jozo Koutni, zamjenik zapovjednika 1.bojne 123. Nažalost svi pripadnici izgubili su život u toj zasjedi.
Na Trgu Svetog Trojstva u Požegi 5. prosinca 1991. održana je velika komemoracija za poginule pripadnike na kojoj se u suzama obratio zapovjednik 123. brigade Miljenko Crnjac rečenicama: ”Vaša imena bit će trajno zapisana u 123. brigadi ZNG kao imena ljudi koji su vlastitom krvlju pisali stranice svijetle i ponosne hrvatske povijesti. Ovi Hrvatski sokolovi bili su, oni su to danas, i bit će zauvijek primjer i ponos Hrvatske vojske. U ime gardista nad vašim mrtvim tijelima obećavam: Dok postoji i jedan živi hrvatski gardist u požeškoj brigadi Zbora narodne garde ova općina kao i svi njezini građani koje ste svojim životom branili bit će slobodna.”, rekao je general Crnjac. Obećanje je ispunjeno već za Božić 1991. godine kad je 123. brigada je u potpunosti oslobodila svoju općinu u okviru Operacije Papuk 91.
Vijence su položili zajedničko izaslanstvo obitelji poginulih jedanaest branitelja i Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije, koju je predvodio Tomica Galović, te Udruga hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Odreda veze Glavnog stožera Hrvatske vojske – 40. pukovnije veze GSHV, zapovjedništvo za kibernetički prostor i djelatni vojnici sljedbenici ratne postrojbe, koje je predvodio umirovljeni brigadir Marko Perčinić.
Izaslanstvo Požeško-slavonske županije i općina s područja županije, predvođeno županicom Antonijom Jozić, izaslanstvo Grada Požege predvođeno zamjenikom gradonačelnika Borislavom Miličevićem, izaslanstvo Grada Pleternice i Udruge Hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Pleternica, predvođeno gradonačelnicom Marijom Šarić, izaslanstvo Grada Pakraca predvođeno predsjednikom Gradskog vijeća Miroslavom Ivančićem, izaslanstvo Grada Lipika, koje su predvodili gradski vijećnici Bore Tutić i Ivica Nikić, brat ovdje poginulog Tade Nikića, izaslanstvo Grada Kutjeva i Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata ogranak Kutjevo, koje je predvodio Gradskog vijeća Branko Vido, izaslanstvo Općine Kaptol i ogranka Udruge hrvatskih dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Kaptol. Počast su odali izaslanstvo Vojarne 123. brigade, koje je predvodio zapovjednik vojarne brigadir Mile Valentić i zapovjednik Dočasničke škole brigadir Stjepan Krešić, i Policijske uprave požeško-slavonske, koje je predvodio načelnik Željko Grgić i načelnik Policijske postaje Požega Krunoslav Kokić, voditelj Područnog odsjeka Ministarstva obrane Slavko Matijević.
Izvor tekst/foto: RVA
Više priča
[NAJAVA] Božićni koncert „Zažmiri i Zaželi“: Glazbena čarolija Kutjevačkog tamburaškog orkestra
[FOTO] Gradonačelnik Kutjeva Josip Budimir posjetio Mali Zvornik u sklopu projekta energetske efikasnosti
[FOTO] Službeno otvorena Suvenirnica u Kutjevu!