Pčelarska Udruga Sladun Kutjevo provodi projekt „Dani apikulture – Sačuvajmo pčele uzgajajući medonosne biljke“ prijavljen na natječaj UNIQA osiguranja d.d. pod nazivom „Radost života“ 2023. godine. Iznos doniranih sredstava za provedbu projekta je 4.000,00 eura.
Pčelarska Udruga Sladun je sredstvima kupila 120 sadnica medonosno drveća i biljka koje trenutno sadi na području Grada Kutjeva. Trenutno su provedene aktivnosti sadnje na području Grada Kutjeva, a prema najavi se planira 24. listopada 2023. godine uz potporu članova udruge u suradnji s dječjim vrtićem Grozdić sadnja medonosnih biljaka u vrtu vrtića.
Dana 27. listopada 2023. godine članovi udruge planiraju održati edukativnu radionicu u dječjem vrtiću Grozdić za djecu vrtićke dobi od 3 – 6 godina s temom ˝Sačuvajmo pčele uzgajajući medonosne biljke˝. Djeca bi upoznala život pčele kroz godinu, kako pčele proizvode med prikupljanjem peluda medonosnog bilja. Pomoću apisarija, staklene košnice, djeca bi upoznala hijerarhiju pčela i život pčela u košnici te kako izgleda med na ramici te kako i zašto ga pčele spremaju.
Tijekom ove edukativne radionice, djeca će imati priliku sudjelovati u praktičnim aktivnostima, kao što su promatranje pčela kroz stakleni ograđeni prostor i pravilno obučavanje o tome kako se ponašati oko pčela kako bi se osjećale sigurno i zaštićeno. Ova interaktivna radionica će pružiti djeci dublje razumijevanje važnosti pčela u ekosustavu te potaknuti svijest o očuvanju ovih vrijednih insekata.
Projektne aktivnosti projekta:
istraživanje tržišta, prikupljanje ponuda te kupnja medonosnih biljaka, kupnja apisarija, kupnja drvenih žlica za med koje bi bile podijeljene sudionicima projekta, izrada promotivnog materijala plakata i letaka, objave članaka na lokalnom web portalu i društvenim mrežama o aktivnostima projekta, održavanje edukativne radionice za djecu vrtićke dobi od 3 do 6 godina u suradnji s lokalnim dječjim vrtićem s temom ˝Sačuvajmo pčele uzgajajući medonosne biljke˝. Članovi udruge (pčelari) održali bi djeci edukativnu radionicu na kojoj bi djeca upoznala život pčele kroz godinu, kako pčele proizvode med prikupljanjem peluda medonosnog bilja. Pomoću apisarija, staklene košnice, djeca bi upoznala hijerarhiju pčela i život pčela u košnici te kako izgleda med na ramici te kako i zašto ga pčele spremaju itd. Članovi udruge bi dječjem vrtiću donirali dio nabavljenog medonosnog bilja koje bi posadili u vrt vrtića, drugi dio biljaka bi članovi udruge posadili na području Grada Kutjeva kako bi povećali poboljšali stanje okoliša s bogatijim i raznovrsnijim medom, te se obogatila paša pčela.
Ciljevi projekta su educiranje najmlađe djece vrtićke dobi od 3 do 6 godina, njihovih roditelja te šire zajednice o važnosti pčela za okoliš, kao i o prepoznavanju medonosnog drveća i bilja, poboljšanje stanja okoliša kupnjom medonosnih sadnica radi povećanja pčelinjeg fonda koji je potreban pri oprašivanju i proizvodnji hrane te očuvanje okoliša i prirodne raznolikosti.
Planirano razdoblje provedbe projekta je razdoblje kolovoz-studeni 2023. godine.
Više priča
[FOTO] Kutjevački tamburaški orkestar ponovno oduševio publiku!
[FOTO] Veselje i zajedništvo: Blagdansko druženje u Kutjevu
[FOTO] Božićni šahovski turnir u Lukaču: ŠK Jajce odnio pobjedu, uručeni pehari i nagrade