Krajem prošle godine predstavljen je Indeks rodne ravnopravnosti za 2021. godinu. Predstavljeni su podaci na razini Europske unije, s posebnim osvrtom na pojedine trendove unutar skupina država članica.
Indeks rodne ravnopravnosti prikazuje trendove u domenama rada, novca, vremena, moći, znanja, zdravlja i nasilja. Skala trendova proteže se od 1 do 100, gdje 100 znači postignuće rodnu ravnopravnost u potpunosti. Indeks također ukazuje i na intersekcijsku nejednakost – obiteljski status, obrazovanje, zemlju rođenja, godine i invalidnost. Prema Indeksu rodne ravnopravnosti za 2021. godinu Europska unija ima 68 bodova od 100. Unutar Europske unije postoje velike varijacije u rodnoj ravnopravnosti između država članica protežući se od 83,9 bodova u Švedskoj do 52,5 bodova u Grčkoj.
Što se tiče Hrvatske, ona s 59,2 od 100 bodova zauzima 19. mjesto u Europskoj uniji na Indeksu ravnopravnosti spolova. Njezin rezultat je 8,8 bodova ispod ocjene Europske unije. Hrvatska je od 2010. godine porasla za 6,9 bodova, a rang joj je poboljšan za pet mjesta. Povećanje je uglavnom potaknuto poboljšanjima u domenama Moći i Novca.
Što se tiče domene nasilja Indeks navodi da je u 2018. godine ubijeno više od 600 žena od strane intimnog partnera, člana obitelji ili rođaka u 14 država članica Europske unije. Od toga je u Hrvatskoj jednu ženu ubio član obitelji, a četiri žene ubili su njihovi partneri u 2018. godini. U 2019. godini 10% žena bilo je podvrgnuto online nasilju u posljednjih pet godina, a 6% u posljednjih 2021. Među ženama u dobi od 16 do 29 godina, 24% iskusilo je online nasilje u posljednjih pet godina, a 16% u 2021.
Izvor: ravnopravnost.gov.hr
Kako se počeo obilježavati Dan žena?
Ovaj dan koji ističe ravnopravnost žena i muškaraca prvi puta prigodno je obilježen navedenog datuma 1909. u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Već sljedeće godine u Kopenhagenu je održana prva međunarodna ženska konferencija u organizaciji Socijalističke Internacionale gdje je službeno odlučeno da se svake godine 8. ožujka obilježava Međunarodni dan žena. Prijedlog ovoj inicijativi dala je slavna njemačka socijalistkinja Clara Zetkin.
Ti događaji koincidirali su s požarom u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku, kada su ustanovili da su slabe mjere sigurnosti na radu bile krive za smrt više od 140 žena. Sve je počelo još 1857. u New Yorku kada su 8. ožujka u štrajk stupile radnice u tvornici tekstila, zahtijevajući bolje uvjete rada za žene. Demonstrantice je rastjerala policija, ali su žene dva mjeseca kasnije osnovale svoj sindikat. Protesti žena nastavili su se i sljedećih desetljeća, od kojih je najpoznatiji bio 1908., kad je 15 tisuća žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa.
Više priča
[FOTO] Božićni šahovski turnir u Lukaču: ŠK Jajce odnio pobjedu, uručeni pehari i nagrade
Nestala je 17-godišnja Valentina Šajnović iz Kule
OŠ Zdenka Turkovića poziva na paljenje svijeća u spomen na žrtve tragičnog događaja