27. prosinca 2024.

Kutjevački.hr

INFORMATIVNI PORTAL GRADA KUTJEVA

[FOTO] U Vetovu održani 8. Etno susreti


VETOVO – Po zaista lijepom i sunčanom listopadskom danu održani su 8. Etno susreti Požeštine i 8. Čvarkijada u Turističkom naselju Schon Blick u Vetovu, a organizatori su dokazali da su i dalje najveća manifestacija baštine i tradicije s ovog područja. Sve je održano u organizaciji Udruge za baštinu, kulturu i turizam „Požeški čuvari baštine“ i tjednika Kronika požeško-slavonska. U sklopu manifestacije održano je i natjecanje u starim sportovima, birao se najljepše uređen stol, najstariji uporabni predmet, najbolji liker, najbolji pekmez, te već tradicionalno – najljepša djevojka za udaju.

Bio je tu i Šokački sokak koji je okupio 50-ak proizvođača domaćih proizvoda i rukotvorina, ali i antikviteta i starina sa cijelog područja Slavonije i Baranje. Bilo je sireva, meda, slavonskih suhomesnatih delicija, rukotvorina i narodnih nošnji, lješnjaka, nakita, zlatoveza, slatkih kolača i ljute baranjske paprike.

– Upravo ova manifestacija pokazuje da mi to možemo i da jedan naš pomalo podcjenjivan proizvod, naš slavonski čvarak, može napraviti ovu priču oko koje smo se svi okupili u ovako velikom broju, ali i priču od koje mnogi od nas mogu u cijelom lancu dobro živjeti. Ovo je priča koja upravo odlično povezuje našu poljoprivrednu proizvodnju i turizam, tradiciju i suvremeni način života, našu baštinu vraća iz zaborava – istakao je ispred organizatora Vladimir Protić, predsjednik Udruge Požeški čuvari baštine te dodao da je danas, nakon nekoliko Gastro manifestacija koje su za temu imale čvarak, naš slavonski čvarak postao cijenjen i izvan naših granica, a dosegao je i cijenu prave slavonske delicije – rekao je ispred organizatora, Vladimir Protić.

Tradicionalno se održava i izbor Najljepše djevojke za udaju, čime se štuje još jedan stari slavonski običaj. Druga pratilja je Ema Orišković iz KUD-a “Berda” Brestovac, prva pratilja je Viktorija Kljajić iz KUD-a “Ivo Čakalić” Kaptol, a Najljepšom djevojkom proglašena je Stela Baričević iz KUD-a “Orljava” Pleternica. Ukupno je ove godine nastupilo 10 kulturno umjetničkih društava te 5 udruga koje njeguju tradiciju i baštinu iz tri slavonske županije. Posebno je veliki odziv na cijeloj manifestaciji bio iz osječkih udruga, Udruga žena “Ruža” iz Viljeva, Udruga Šuška iz Osijeka, Udruga umirovljenika iz Osijeka i Branimir prijevoz iz Osijeka.

Najstariji predmet bio je mašinica za mljevenje maka koja je stara preko 200 godina, a pripada Mirjani Eržić iz Udruge Šuška Osijek. Najbolje tradicijsko jelo imala je ekipa Matica slovačka Kukučin-Kuntarić iz Jakšića koja je pripremila tradicionalno slovačko jelo Pupačke i niz slanih i slatkih delicija. U priređivanju najljepšeg stola posebno su se istakle osječke udruge.

Najljepši stol imala je Udruga žena “Ruže” Viljevo. Najbolji pekmez, onaj pravi domaći od šljiva imale su članice KUD-a “Orljava” Pleternica, kao i najbolji liker – od maline.

Natjecanje u starim sportovima, Olimpijada starih sportova, svake godine privuče interes posjetitelja. U 8 sportova, od gađanja lukom i strijelom, preko trčanja u vreći do potezanja mosora i gađanja kozlice, natjecali su se i mladi i stari, a najviše interesa kao i uvijek privuklo je natjecanje u potezanju užeta gdje su u tijesnoj borbi predstavnici MO Brestovac pobijedili žensku ekipu KUD-a “Orljava” Pleternica.

I ove godine Čvarkijada je okupila 20-ak ekipa. Bilo bi ih i više, no organizator je morao ograničiti broj ekipa, jer je ove godine sirovina za čvarke, leđna slanina poskupjela na nevjerojatnih 18,90 kn po kilogramu. Nije onda ni čudo da su i čvarci otišli s cijenom u nevjerojatne iznose od 150 do 200 kn za kilogram. Uz pokrovitelje sirovinu za natjecanje organizatori su osigurali za dvadeset ekipa, iako je prijašnjih godina na natjecanju bilo i preko 30 ekipa.

Svake godine jedna nagrada pripadne čvarcima koje odaberu sami posjetitelji, tako su ove godine izabrali čvarke ekipe Udruga mladih općine Biškupci. Žiri je odlučio kako je najbolje čvarke pripremila ekipa iz Mjesnog odbora Brestovac, drugo mjesto su zauzeli čvarci bikera MK “Tsunami” iz Požege s kojima su se natjecali i njihovih prijatelji iz Moto kluba Vukovar. Treće mjesto je pripalo čvarcima KUD-a Zavičajno društvo „Rama” iz Pleternice koji su nastupili na Etno susretima i Čvarkijadi svih 8 godina.

Program su upotpunile i dvije modne revije, ona Obrtničke škole Požega s posebno lijepim kreacijama etno mode, koje su kreirale, krojile, sašile učenice škole pod vodstvom svojih odličnih mentorica, a reviju su nosile također učenice. Drugu modnu reviju organizirala je Etno grupa Nade Grgić iz Busnova koja kreira i izrađuje odjeću s temom narodnih nošnji i dijelova narodnih nošnji ali u modernijem izdanju. Obje modne revije izazvale su veliku zainteresiranost posjetitelja koji su se okupili u velikom broju i burnim pljeskom pozdravili svaki izlazak manekenki.

Cijeli skup zabavljala je glazbena grupa pod vodstvom odličnog harmonikaša Darka Rodića, a nekoliko puta cijeli prostor Schon Blicka bio je ispunjen velikim slavonskim kolima, tarabanom, obveznim bećarcem i kukunješćem. Nekoliko tisuća posjetitelja i sudionika ovog najvećem natjecanja na otvorenom u Požeštini bilo je izuzetno zadovoljno cijelim programom, degustacijom prvog ovogodišnjeg čvarka, te odličnim druženjem i zabavom.

Organizatori se zahvaljuju svim pokroviteljima, gradu Kutjevu, Požeško-slavonskoj županiji, općinama Kaptol, Brestovac i Čaglin koji su pomogli u financiranju, sponzorima Alles elektromaterijal Požega, Slavonija bus iz Broda, Plamen Požega, Zvečevo Požega, Castrum Gin Kaptol, Obrtnička radnja Dado Alaginci, Agencija Kruna Požega, Zlatarna i satovi Drago Glasnović, Zlatarna Slavko Odobašić, Zlatarna Karla, Trgovačka radnja Silver iz Požege, Obrt Petlja, Vinariji Perak, Vinariji Krauthaker, Vinariji Enjingi, Vinariji Branka Jakobovića, Vinariji Tandara, Vinariji Soldo, Vinariji Šag a posebna zahvala Udruzi vinara Veteri Castra iz Vetova koja je i ove godine osigurala bure mladog vina za degustaciju za sve posjetitelje, a posebno vlasnicima i osoblju Restorana Schon Blick koji su izdržali uz redovan posao i ugostiti tisuće sudionika i posjetitelja.

Tekst: Kronika požeško-slavonska