Kutjevo: Izgradili vrtić vrijedan oko 11,3 milijuna kuna, otvorili dodatne skupine, razmatraju mogućnost daljnjeg proširenja i dogradnje
U rujnu prošle godine u Kutjevu je otvoren novi dječji vrtić „Grozdić“, a radi se o projektu vrijednom preko 11, 3 milijuna kuna. U njemu se nalazi vrhunski opremljen prostor za velik broj djece, a u planu je i proširenje, kako saznajemo od kutjevačke gradske uprave. Nakon više od 40 godina rada u neadekvatnim i nedostojnim uvjetima, građani su dobili novo, suvremeno zdanje u kojem je prve godine po otvaranju svoje mjesto našlo više od 80 mališana. Godinu dana kasnije, otvorena je i dodatna skupina, tako da DV Grozdić sada broji 5 skupina s 100-ak djece i 20 zaposlenih djelatnika. Interes i dalje ne jenjava, Grad razmišlja o proširenju i dogradnji objekta, odnosno o otvaranju ispostave u naselju Vetovo, ujedno drugom najvećem naselju Grada Kutjeva. Gradnja Vrtića sufinancirana je novcem iz EU fondova u iznosu od 7,4 milijuna kuna, a dodatnih 1,94 milijuna kuna Grad je dobio kroz mjeru sufinanciranja dijela kojega je morao financirati iz svojih izvora. Nastavno tome, Grad je osigurao financijska sredstva za plaće dvoje asistenata za djecu s poteškoćama u razvoju koja pohađaju dječji vrtić. Tu ulaganja neće stati, u planu je izgradnja i dječjeg igrališta za djecu vrtića na susjednoj čestici, a koju je Grad otkupio ovoga ljeta.
Spomenimo i kako je Grad Kutjevo 2019. godine povećao naknade za novorođenčad te sad roditelji za prvo dijete dobiju 2000, za drugo 3000, za treće 4000, za četvrto 5000, a za peto i svako iduće dijete opet po 2000 tisuće kuna. Prije je naknada bila 1500 kn za svako novorođenče, nevezano za broj djece.
„Veoma smo ponosni što su naši napori i naša nastojanja za povećanje kvalitete života najmlađih naših sugrađana prepoznata i šire, kao što su prepoznata i unutar našeg gradskog područja. Naš cilj je pretvoriti naš mali Grad u mjesto ugodnog života mladih i njihovih obitelji. Ako ljudi imaju vrtić, igralište, sadržaje za mlade, ako je mjesto zdravo i sigurno za život, onda će poželjeti doći, odnosno ostati u tom kraju. U dvije godine preko 1,2 milijuna kuna ćemo utrošiti za sufinanciranje rješavanja stambenog pitanja za mlade obitelji. Mislim da to dovoljno govori o našim planovima i strategijama“ – rekao nam je ovim povodom kutjevački gradonačelnik Josip Budimir.
Kako nam pokazuju podaci Ministarstva financija odnosno konsolidiranih proračuna iz 2020. godine, Grad Kutjevo lani je izdvojio najviše sredstava za predškolsko obrazovanje prema svim promatranim kategorijama; i prema udjelu iz proračuna (više od 50%) i po glavi stanovnika (3.820,92), a na vodećoj je poziciji i gledamo li trend povećanja ulaganja u odnosu na 2019. godinu (6484,64%).
Mali gradovi, kaže statistika, najviše su lani izdvajali za predškolski odgoj. Iznimke su Pazin, koji je, promatramo li izdvajanje per capita, među deset vodećih gradova jedini grad srednje veličine, zatim Solin, koji je jedini srednji grad među deset najboljih po izdvajanju prema udjelu u proračunu, a po trendu povećanja sredstava u apsolutnim brojkama jedini veliki grad je Split uz još dva srednja – Solin i Vrbovec.
Prema udjelu izdvojenih sredstava u proračunu za predškolsko obrazovanje nakon Kutjeva slijede Klanjec, Lepoglava, Oroslavje, Vodice, Otočac, Buzet, Komiža, Mursko Središće i Solin. Riječ je o gradovima koji su za svoje najmlađe iz proračuna prošle godine izdvojili između 31,89 posto i 50,70 posto.
Po izdvajanju za predškolski odgoj per capita Kutjevo slijede gradovi Novalja, Vodice, Komiža, Klanjec, Krk, Buzet, Cres, Buje i Pazin. Ovi gradovi po glavi stanovnika za predškolski odgoj izdvojili su od 2.079,08 do 3.820,92 kune.
Što se povećanja sredstava za predškolsko obrazovanje na godišnjoj razini tiče, gledamo li apsolutne brojke niz se nakon Kutjeva nastavlja sa Splitom, Vodicama, Buzetom, Novaljom, Solinom, Otočcem, Triljem, Lepoglavom i Vrbovcem. Trend se u ovom slučaju kreće od 7.319.481 do 23.506.806 milijuna kuna.
Prema trendu povećanja u postocima Kutjevo slijede Komiža, Novalja, Obrovac, Vis, Trilj, Buzet, Otočac, Ozalj i Klanjec. Deset vodećih gradova tako je lani u odnosu na 2019. godinu ulaganja u predškolski odgoj povećalo u rasponu od 193,98 posto do čak 6484,64 posto.
Izvor: gradonacelnik.hr
Više priča
Udruga La Bella Vita: Započeli upisi u 1. Zimsku sportsku školu u Kutjevu!
Božićna čarolija kroz objektiv: Povratak u prošlost i ove godine
[FOTO] “Radionica za najmlađe: Učenje o pravima kroz igru i kreativnost”