Nakon Karin Mimice i njegog članka na gastronaut.hr prenosimo riječi još jedne cijenjene turističke promotorice Anite Žuvela Hitrec koje je posložila na portalu explorecroatia.eu. Profesorica filozofije i kroatologije ima dugogodišnje radno iskustvo u marketingu i prodaji s naglaskom na digitalni marketing. Područje osobitog interesa su joj novi mediji i digitalni kanali komunikacije, kao i zanimljivi blogovi.
Osnivač je i project manager portala Explore Croatia, na kojem samostalno vodi promociju. Autorica je brojnih blogova i putopisa o kontinentalnim destinacijama, a ljubav prema kreativnoj kuhinji, zanimljivim putovanjima i dobrim knjigama pogoni joj svaki radni dan. Kad ne piše članke i blogove, tada uživa u kuhanju.
Uz Anitu se vežu brojni članci i rad na promociji turizma RH, dobitnica je nagrade Marko Polo; explorecroatia.eu, traveladvisor.eu, animastdio.hr, netokracija.com, okusi.eu…nema gdje nećete naći zapis iz turističkog života diljem Lijepe naše sročen lijepim i svima prihvatljivim zapisom. Pročitajte što je Anita imala reći za Grad Kutjevo i njegove turističke satelite nakon posjete prijestolnici graševine:
Požeško – slavonskim putevima vrhunske kapljice, odlične hrane i otkrivanja neotkrivenog
“Zbogom divni kuleni, svježa pastrvo, slanine, čvarci, fini sirevi i još finiji kolači, ukusni fiš paprikašu, zbogom mirisna graševino, Pinotu sivi, zbogom vile s bazenima, vidjet ćemo se opet”..
Ove retke sam intuitivno zabilježila prošle godine, pri prvom istraživanju blaga Zlatne doline. Dakako, čim se pružila nova prilika za novi press posjet – kofer je bio promptno spakiran.
Nakon lanjskog press putovanja gdje smo moji kolege i ja biciklima krstarili plodnim brdima i dolinama Zlatne doline (a o čemu se možete informirati ovdje), ove godine se nova press tura od dvadesetak turističkih domaćih i regionalnih novinara, zaputila k Požeško –slavonskom (k)raju.
Povod putovanju bila je redovna godišnja skupština Zbora turističkih novinara i članova Udruge Fijet Croatia, koja se prema planu i programu održala u Schon Blicku (Vetovo).
Osim redovne godišnje skupštine, turistički novinari imali su tako priliku kroz dva dana istražiti sve atribute Zlatne doline u organizaciji Turističke zajednice Požeško – slavonske županije i direktorice županijskog TZ-a Maje Jakobović Vukušić, koja je osmislila program razgleda, te se upoznati s nekim od najboljih smještajnih objekata na ovom području.
Prva postaja – svratite u Schon Blick, pogled je doista lijep
Ovaj restoran i prenoćište u svom sastavu broji pet šarmantnih bungalova na osami, koje se nalaze točno iznad ribnjaka, a osim tradicijske slavonske kuhinje, kao i raznih jela po narudžbi, u ponudi se nalaze i vrhunska vina kutjevačkog vinogorja.
Vlasnik Schon Blicka, Josip Miličević za razliku od mnogih koji su otišli i silom prilika ostali, vratio se iz Njemačke prije 20 godina. Te odlučio nešto napraviti u svom kraju, otvorivši ovaj (u to vrijeme), netipičan slavonski objekt.
Danas Schon Blick vode njegova djeca, a da nam ništa ne nedostaje, brinula se njegova ljubazna kći Anita Miličević Marić.
Naziv restorana čiji prijevod na hrvatski znači Lijep pogled, idealno odgovara bajkovitom ozračju jezera, trstika, podno obronaka smirenog Papuka, a osim prenoćišta, objekt je postao poznat po svadbama, krstitkama, poslovnim ručkovima i večerama. Pogled je jednako lijep kako na jezero, tako i na trpezu na kojoj neće manjkati radosti za nepce.
Obzirom na velike količine ribe koja obitava u umjetnom jezeru, Schon Blick je idealan za ribolovce kao i lovce koji dolaze na Papuk i Krndiju. Idealan je i za parove koji žele pobjeći u privatnosti i tišinu kao i za poslovne ljude koji trebaju odmak od svakodnevne gradske košnice.
Idealan je za sve koji vole kontinentalne destinacije, i koji će umjesto izležavanja na nekoj plaži radije odabrati tip izleta gdje će puno toga obilaziti, još više toga degustirati, a uz to se i aktivno rekreirati biciklom ili pješačenjem, i poslije odspavati u nekoj od šarmantnih kućica na jezeru.
Vinarija Jakobović – carstvo dobre graševine
Naša prva degustacija bila je u vinariji Jakobović. Kroz degustaciju nas je vodio g. Branko Jakobović i njegova obitelj. Od 1923 kad su posadili svoj prvi vinograd, do danas, obitelj Jakobović nastavlja proizvodnju vina, od čega najveći dio otpada na graševinu, oko 60 posto ukupne proizvodnje.
Tradicija duga gotovo cijelo stoljeće, danas se ogleda u brojnim etno detaljima ove ukusno uređene vinarija koji u pravoj maniri čuvara prošlosti, pričaju obiteljsku priču o tradiciji. O kvaliteti vina Jakobović svjedoče i brojna priznanja i nagrade. Želite li isprobati vođenje degustacije i na licu mjesta kupiti vina direktno od proizvođača, neka se vinarija Jakobović svakako nađe na vašoj putnoj mapi.
Vinarija Krauthaker – ponos Zlatne požeške doline
Vlado Krauthaker i njegov tim, odavno su postavili visoke standarde kod razvoja vinarstva u Hrvatskoj. Kušali smo čak 10 vrsta različitih vina, a kruna večeri je bio dolazak samog g. Krauthakera, višestruko nagrađivanog mastera vinarstva. Popis priznanja i medalja je dug, pa ćemo navesti samo neke: Decanter World Wine Awards, Chardonnay du Monde, Challenge International du Vin, MUNDUSvini Great International Wine Award, Međunarodni festival graševine… samo su neka od brojnih priznanja.
Uz nagrade za Graševinu, tu je i Chardonnay s položaja Mitrovac koji je dobitnik zlatne medalje na natjecanju Chardonnay du Monde 2002. godine. U vinariji ističu i zlatnu medalju za Chardonnay Rosenberg 2004, te srebra za Sauvignon 2005 i Graševinu 2006 na Challenge International du Vin 2007. godine. Vino Sauvignon 2005 bilo je izabrano kao jedino vino iz Hrvatske koje je točeno u prvoj klasi na letovima aviokompanije Lufthansa. Ima toga još, a želite li se uvjeriti sami u kvalitetu ovih vina, isprobajte ih.
Akademija Graševine – savršeni bijeg u hedonizam
Mudar je izbor lokacije Akademije Graševine. Smještena je u neposrednoj blizini kutjevačkih podruma najpoznatijih hrvatskih vinara, no ipak na osami koja osigurava neometano hedonističko uživanje u jelima i vinima Akademije. Akademija graševine u smještajnoj ponudi ima 10 lijepo uređenih soba koje su opremljene komfornim masažnim kadama i tuš kabinama, a restoran Akademije Graševine je osim carstva graševine, i nezaobilazna gastro postaja ove županije.
Isprobali smo tako iz njihove ponude domaću tjesteninu s svježim sirom i slaninom koja je idealno sjela nakon obilne degustacije kod Krauthera, te svinjsku pisanicu sa suhim šljivama na žgancima,
Na kraju večere s udivljenjem smo pojeli raznolike deserte koji su nam posluženi kao iznenađenje šefa kuhinje.
Dvorac i vinarija Kutjevo – poetska prezentacija vina iz Kutjevačkog podruma
Posjetili smo dvorac Kutjevo, koji je nažalost zatvoren za turistički obilazak obzirom da se nalazi u privatnom vlasništvu no mi smo ga uspjeli razgledati .
A da Požeško – slavonska županija ne samo da pruža priliku, već najveće nade polaže u svoje mlade snage, dokaz je i tridesetgodišnji gradonačelnik Kutjeva, Josip Budimir, koji nas je proveo svojim lijepim gradom. Zapravo je cijelo putovanje proteklo u druženju i komunikaciji nas i mladih požeških snaga, koje su nas o svemu temeljito informirale i puna srca predstavljale svoju županiju.
Od Maje Jakobović Vukušić, Anite Miličević, Marije Franjić, Josipa Budimira, Petra Čuljka iz TZ Kutjevo koji nam je bio domaćin Kutjevom, Nikoline Tandara Jambrečine, do Maje i Antuna iz Sontacchija, svi su nam prezentirali sjajnu ali i osuvremenjenu razglednicu slavonskog gostoprimstva, naslijeđenu od svojih marljivih predaka.
Nakon razgleda dvorca Kutjevo, svratili smo u Podrum i vinariju Kutjevo gdje smo uživali u nadahnutoj, poetskoj prezentaciji iskusnog enologa i promotora Drage Humskog, koji je svojim pjevnim nastupom i zanimljivim pričama probudio koncentraciju umornih novinara, te smo svi rado degustirali ponudu kutjevačkih vina a najviše smo se razgalili na veselu priču o Mariji Tereziji i Barunu Trenku.
Marija Terezija i Barun Trenk – 7 dana sreće
Prema legendi ovog kraja, jedne večeri sastali su se carica Marija Terezija, koja je bila na putu za Osijek, i barun Franjo Trenk. Kako bi je zadivio, barun joj je otvarao i s njom isprobavao najbolja vina, a carica se opijena vinom i barunovom poduzetnošću, zaljubila u njega. Nakon što su se opili, naredili su slugama da napuste podrum te da ih zatvore. Afrodizijačka svojstva vina toliko su ih opila da su se prepustili strastima te punih sedam dana nisu izlazili iz podruma. Prema pričama mještana Kutjeva, svaki put kad bi vodili ljubav na zidu bi urezali po jednu recku i tako 70 puta u sedam dana. Osim legendarnih recki na zidu, barun i carica ostavili su trag i na kamenom stolu smještenom uza zid. Na njemu su podrumari primijetili udubinu za koju je ženska posluga zaključila da ju je napravila vrela caričina stražnjica dok je vodila ljubav s Trenkom. Naime, žene iz dvorca vjerovale su kako je carica vatrena te kako svojom ljubavlju i strašću može otopiti čak i kamen.
Vinarija Galić
Puno je medijskih redaka ispisano o ovom high tech vinskom hramu, koji objedinjuje najsuvremenije proizvodne alate sa vrhunskim vinima koji izlaze iz proizvodnog pogona.
Teško je ovo malo redaka sabrati veličinu i važnost projekta ove kutjevačke vinarije čija površina iznosi 3300m2, čiji je puni kapacitet preko 600.000,00 litara i u čiju je izgradnju i opremu investirano preko 8 miliona eura.
O ponudi Galićevih vina informirajte se na galic-vina.hr i svakako posjetite te poslušajte vođenu degustaciju uz klasičnu glazbu u pozadini. Probali smo Rose, G-točku crno, Sauvignon i graševinu.
Vinarija Tandara
Kutjevački razgled smo dodatno zaokružili obilaskom male obiteljske vinarije Tandara. Ugostila nas je Nikolina Tandara Jambrečina i njen suprug a svu je pažnju ove simpatične promocije ukrao plavokosi slatki dječačić, Nikolinin sin. O Vinima Tandara informirajte se na linku ispod teksta.
A vama koji u ovaj kraj niste još ni svratili, toplo preporučamo da taj previd ispravite čim prije! Što god odlučite i koji god izlet odaberete, jedno je je sigurno: U svakom kutku ove županije se osjećate kao da ste se vratili doma, i to doma na praznik. Ima li ljepše pozivnice?
U to ime, posjetite, obiđite, degustirajte, istražite:
Anita Žuvela Hitrec
Kompletan članak s pripadajućim fotografijama pronađite na linku: https://explorecroatia.eu/blog/pozesko-slavonskim-stazama/
Foto explorecroatia.eu
Više priča
[NAJAVA] Božićni koncert „Zažmiri i Zaželi“: Glazbena čarolija Kutjevačkog tamburaškog orkestra
[FOTO] Gradonačelnik Kutjeva Josip Budimir posjetio Mali Zvornik u sklopu projekta energetske efikasnosti
[FOTO] Službeno otvorena Suvenirnica u Kutjevu!